DGP - Ogień pełen energii.

Zaprzyjaźnij się z żywiołem którym jest ogień.

DYSTRYBUCJA GORACEGO POWIETRZA /DGP/

Dystrybucja Gorącego Powietrza DGP to system dystrybucji powietrza który może przekształcić standardowy kominek w bardzo efektywny system ogrzewania. Wykorzystuje on ciepło powstające w komorze grzewczej kominków opalanych drewnem i dystrybuuje je do poszczególnych pomieszczeń. Prawie każdy nowy lub starszy dom jest wyposażony w kominek. Urządzenie to głównie ogrzewa salon bez zapewnienia rozprowadzenia ciepła do innych pomieszczeń. Taka sytuacja może być źródłem dyskomfortu /zbyt intensywne ciepło w salonie/ i powodować nadmierne zużycie energii, gdyż nie jest zoptymalizowany.

System dystrybucji gorącego powietrza może rozwiązać te niedogodności, ponieważ ciepło wytwarzane przez ogień i wkład kominkowy może być wysłane do kilku pomieszczeń lub całego domu poprzez system kanałów. Taki system jest niezawodny i optymalizuje sprawność urządzeń opalanych drewnem jak kominek, poprzez odzyskiwanie wytwarzanego ciepła i przekierowywanie go do innych pomieszczeń. Należy jedynie zadać sobie jedno podstawowe pytanie: w jakim celu chcesz używać swój wymarzony kominek? Jeśli celem palenia w kominku jest ogrzanie tylko jednego pomieszczenia, np. salonu w zimny zimowy wieczór i tylko w święta to nie należy robić DGP. Jednak jeśli potrzebujesz ogrzać więcej pokoi i lubisz często palić w kominku to system dystrybucji gorącego powietrza doskonale się sprawdzi. DGP zazwyczaj składa się z systemu izolowanych kanałów sztywnych stalowych lub elastycznych o średnicy 125 mm lub 150 mm, turbiny kominkowej o wydajności nawet do 1000m³/h, filtra powietrza i system temperaturowego sterowania.

Dystrybucja Gorącego Powietrza może doskonale współpracować z rekuperacją z którą można go połączyć zmniejszając koszty inwestycyjne. Oba systemy wspólnie korzystają z tego samego systemu kanałów. Rekuperacja dostarcza świeże ciepłe powietrze do pomieszczeń, a DGP z pośrednictwem tych samych kanałów dodatkowo dogrzeje je do wyższej temperatury.

DGP - Budowa

  1. Kominek z wkładem.
  2. Automatyka która pozwala na sterowanie wydajnością wentylatora. Sterowanie połączone z czujnikiem temperatury pozwala zmieniać wydajność powietrza w zależności od tego jak mocno rozpalimy w kominku.
  3. Komara grzewcza kominka z której zabiera się bardzo ciepłe powietrze.
  4. Kanał główny zabierający ciepłe powietrze.
  5. Filtr powietrza zabezpieczający by powietrze nawiewane do pomieszczeń było wolne od pyłów i innych zanieczyszczeń.
  6. Aparat nawiewny z wentylatorem i by-passem. Aparat nawiewny zapewnia nawiew powietrza do najdalszych pomieszczeń, bypass dodatkowo filtruje powietrze i ogranicza jego temperaturę, stabilizując pracę systemu.
  7. System kanałów sztywnych stalowych lub elastycznych którymi realizowana jest dystrybucja gorącego powietrza z komory grzewczej do pomieszczeń. Kanały te są izolowane i powinny zawierać jak najmniej zakrętów.

DGP i Rekuperacja - Budowa

  1. Budynek objęty systemem wentylacji z odzyskiem ciepła.
  2. System kanałów nawiewających świeże, podgrzane lub ochłodzone powietrze do budynku. Nawiewy realizowane są do pomieszczeń tzw. czystych jak salon, gabinet, sypialnie.
  3. System kanałów wyciągowych usuwających zużyte powietrze z budynku. Wyciągi zrealizowane są w pomieszczeniach jak łazienki, kuchnia, garderoby, hol.
  4. Czerpnia świeżego powietrza. Jest ona alternatywną czerpnia dla GWC i działa z nim naprzemiennie dając możliwość odpoczynku i regeneracji dla gruntowego wymiennika.
  5. Aparat nawiewny z wentylatorem i by-passem. Aparat nawiewny zapewnia nawiew powietrza do najdalszych pomieszczeń, bypass dodatkowo filtruje powietrze i ogranicza jego temperaturę, stabilizując pracę systemu.
  6. Zawór zwrotny. Jeden z dwóch zaworów zabezpieczających by powietrze płynęło w określonym kierunku np. żeby rekuperator nie wpychał powietrza do kominka kiedy z niego nie korzystamy lub odwrotnie by aparat nawiewny nie przepychał powietrza do rekuperatora.
  7. Komora mieszająca. Tutaj spotykają się oba strumienie powietrza od rekuperatora i od kominka. Po wymieszaniu i uśrednieniu temperatury dalej powietrze dociera tym samym systemem kanałów do pomieszczeń.
  8. System kanałów sztywnych stalowych realizujących wymianę powietrza w domu.

WAŻNE INFORMACJE

Planując montaż w swoim domu kominka należy pamiętać o zapewnieniu mu doprowadzenia odpowiedniej ilości powietrza do spalania. Jeśli tego nie zrobimy kominek będzie pobierał powietrze z wnętrza pomieszczenia co może skutkować tworzeniem się podciśnienia i wychładzania domu oraz cofania się dymu. W celu zapewnienia odpowiedniej ilości powietrza z zewnątrz by uniknąć tworzenia otworów lub szczelin nawiewnych w ścianach czy oknach lepiej jest w trakcie budowy domu przygotować specjalny kanał pod posadzką. Zadaniem takiego kanału jest doprowadzenie powietrza bezpośrednio z zewnątrz do kominka, kończąc jego wylot bezpośrednio pod kominkiem. trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim odizolowaniu kanału od budynku by nie tworzył mostka termicznego zwłaszcza że wielkość takiego przewodu nie powinna być mniejsza niż Ø160 mm /200 cm²/.

Kto planuje w swoim domu kominek często decyduje się również na dogrzewanie ciepłym powietrzem z kominka kilku pomieszczeń lub nawet całego domu. Jeżeli również rozważamy budowę systemu wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła powinniśmy pomyśleć o połączeniu tych systemów. Nie powinniśmy rezygnować z któregoś z nich obawiając się wysokich kosztów wykonania dwóch systemów kanałów bowiem łącząc te systemy możemy sporo zaoszczędzić. Rekuperacja i DGP doskonale może wspólnie wykorzystywać do dystrybucji z jednej strony świeżego powietrza, a z drugiej ogrzanego tym ten sam kanał nawiewny. Dwa systemy – jeden koszt bo ich działanie jest bardzo do siebie podobne.

  • Decydując się na system dystrybucji gorącego powietrza z kominka musimy sobie odpowiedzieć na pytanie jakie rozwiązanie wybrać. Pierwszym z nich jest sposób z wykorzystaniem aparatu nawiewnego /tzw. turbiny kominkowej/, a drugi polega na grawitacyjnym rozprowadzeniu powietrza. Pierwsze rozwiązanie w bardzo łatwy i dynamiczny sposób rozprowadzi powietrze do wszystkich nawet bardzo odległych pomieszczeń, ale działa tylko wtedy gdy mamy zasilanie elektryczne do turbiny. Gdy jednak prądu zabraknie to okazuje się że nie mamy w domu ogrzewania, wody i idziemy do kominka by nim ogrzać pomieszczenia, a tu turbina nie działa. W takiej sytuacji doskonale się sprawdzi system grawitacyjny który działa zawsze nie zależnie od prądu. System grawitacyjny działa na zasadzie naturalnego wyporu termicznego. Ciepłe powietrze wędrując ku górze, samo kieruje się kanałami dystrybucji do wybranych punktów. System grawitacyjny jest prosty i tańszy, niestety ma on również wiele ograniczeń, co do skutecznego pokonywania odległości oraz kubatury ogrzewanych pomieszczeń. Ponadto dodatkowym ograniczeniem są niewielkie możliwości sterowania temperaturą.

KONSULTACJE

Staramy się zaangażować na wczesnym etapie projektowania domu, tak, że możemy bardziej efektywnie dostosować go do skutecznych rozwiązań budowlanych pomagających w późniejszym etapie wykonać instalację wentylacyjną z rekuperacją. Staramy się określić wyzwania na początku w celu poprowadzenia sprawnego montażu instalacji, którą łatwo da się zintegrować z budynkiem bez zbędnych zabudów i dodatkowych kosztów.

REALIZACJE

POMYŚL DWA RAZY. BUDUJ RAZ.

SZUKASZ INSTALATORA DLA SWOJEGO PROJEKTU WENTYLACJI?