marzec 01 2022 0Comment
Rekuperacja Warszawa Jaki materiał wybrać

BUDOWA DOMU – JAKIE MATERIAŁY WYBRAĆ ?

Wiele materiałów budowlanych można wykorzystać do budowy naszego domu, ale jaki materiał jest najlepszy?  Odpowiedź  jest  bardzo prosta. Odpowiedni by stworzyć najlepszą konstrukcję domu. Niestety, często pomijamy odpowiedni dobór materiałów wybierając nie oryginalne, produkowane przez nie profesjonalnych wytwórców. Dla wielu osób kryterium wyboru jest cena i wybieramy te tanie. Musimy wziąć pod uwagę to że dom budujemy na wiele lat i materiał powinien być najwyższej jakości zapewniając bezpieczeństwo i trwałość budynku na minimum 50 lat.

Wszyscy znamy bajkę o Trzech Małych Świnkach i ich wyborze co do budowy swojego domu. Jedna zbudowała dom ze słomy, druga z patyków i drewna, a trzecia postawiła swój dom poświęcając czas murowany z cegieł. Pamiętamy jak te konstrukcje skończyły. Pierwsze dwa domy padły z łatwością łupem Złego Wilka, ale trzeci dom ten murowany przetrwał i zapewnił bezpieczne schronienie mieszkańcom. Bajka ta pokazuje jak ważnym jest czas, ciężka praca i wybór odpowiednich materiałów budowlanych.

Powiemy że przecież to tylko bajka i nas „Zły Wilk” nie dotyczy. Ale czy obecne np. anomalia pogodowe nie są tym „Złym Wilkiem”? Jeszcze kilkanaście lat temu nie mówiąc 20-30 nikt by nie pomyślał o burzach, orkanach, trąbach powietrznych w lutym, a teraz to i owszem. Globalne ocieplenie w ciągu ostatnich lat na naszych oczach tak mocno zmieniło nasze wyobrażenia o pogodzie, że musimy zacząć poważnie traktować naturę i dostosowywać do tego konstrukcję naszych domów. Specjaliści ostrzegają nas że w najbliższych latach możemy się spodziewać jeszcze bardziej gwałtownych zmian pogody. Już nawet w Polsce mówi się teraz o alejach burz i rejonach bardziej narażonych na wpływ pogody na nasze domy. To kiedyś oglądaliśmy ze zdziwieniem obrazki z ameryki gdzie często lekkie konstrukcje budynków pogoda zamieniała w teren tak po wojnie przypominający bardziej wysypisko śmieci niż osiedle domów. Ale teraz i w Polsce oglądamy takie same obrazki.

Budowa domu nadal u nas metodą gospodarczą to naj bardziej popularny sposób. Często pomyślmy że brat, szwagier, znajomy już nie wystarczą za specjalistów „damy radę” by zbudować bezpieczny i trwały dom.

Chcąc zbudować swój wymorzony dom musisz dzisiaj zatrudnić najlepszą grupę fachowców i projektantów którzy właściwie dobiorą i dopasują materiały dla twojego projektu. Każdy materiał ma swoje plusy czy minusy swoje lepsze i gorsze strony. Większość konstrukcji domów składa się z stali, betonu, cegieł czy drewna ale który wziąć pod uwagę by optymalnie zrównoważyć koszty, funkcjonalność, estetykę i trwałość.

Budowa domu to bardzo ważna i duża inwestycja w którą inwestujemy duża część naszych pieniędzy i czasu. Dom to nasze miejsce to nasz „dach” w którym musimy mieć poczucie że możemy się bezpiecznie ukryć i da nam relaks i naszej rodzinie. Tak czy inaczej musi on być wykonany z najlepszych materiałów z użyciem najlepszych narzędzi i nie kombinując jak by tu oszczędzić. Dom to nasze dziecko i tak powinniśmy go traktować. Nie chcemy by się zawalił po kilku latach, ma wytrzymać próbę czasu. By to spełnił potrzebuje mocnego fundamentu, wzmocnionych ścian konstrukcyjnych i solidnego dachu. W każdym razie sprowadza się to do jednego by wybrać odpowiednią konstrukcję i materiały do jej wykonania, a to kilka podstawowych materiałów to tego by to spełnić.

 

BETON

Rekuperacja Warszawa materiał beton

Jeśli potrzebujesz materiału który najbardziej się sprawdzi pod względem opłacalności, trwałości jak i jakości to beton może okazać się najlepszym wyborem przy budowie domu.

Beton to mieszanka piasku czy kruszyw, cementu oraz wody. Przelewając ją do form czy szalunków po wyschnięciu tworzy mocną i twardą konstrukcję do budowy np. fundamentów, ścian po belki nośne i konstrukcyjne, a nawet chodniki czy elementy dekoracyjne.

Beton nakładając na stalowe pręty tworzy mocną, trwałą i wytrzymałą konstrukcję odporną na wilgotną glebę która często go otacza. Jest świetną opcją i doskonale się nadaje do budowy fundamentów który wytrzymuje ciężar całej konstrukcji budynku nad nim.

Beto może posłużyć nie tylko do budowy samych fundamentów ale i całych konstrukcji,  a dodając do niego stalowe pręty uzyskamy utrzymującą się przez bardzo długi czas odporną na zagrożenia środowiskowe konstrukcje.

Beton dodatkowo przez swoją wysoką zdolność pochłaniania i kumulację energii doskonale nadaje się do budowy domów energooszczędnych. Pasywna zdolność do samo regulacji temperatury wewnątrz domu pozwala pochłaniać ciepło w ciągu dnia i oddawać je w nocy gdy jest chłodniej.

Oczywiście  beton wymaga innych umiejętności od projektantów czy ekipy wykonawczej niż budowa z cegły czy drewna. Trzeba znaleźć takich współpracowników do których mamy pewność że tworzą doświadczony zespól betoniarski dzięki któremu nasz dom będzie poprawnie zbudowany i wytrzyma próbę żywiołów i czasu.

Na pewno konstrukcja naszego domu będzie droższa niż z cegły czy drewna, a i znalezienie odpowiednich fachowców będzie trudniejsze to jednak zalety betonowej konstrukcji mogą sprawić że może to być atrakcyjna i opłacalna opcja. Trwałość, wytrzymałość, efektywność energetyczna konstrukcji  z betonu mimo wyższej ceny początkowej to na dłuższą metę uwzględniając mniejsze koszty eksploatacji i konserwacji mogą okazać się akceptowalne i opłacalne. Uwzględniając coraz częściej popularne konstrukcje betonowe całych bomów z elementów gotowych to nie tylko zalety betonu mogą odgrywać rolę ale i czas wykonania całego budynku, a to też oszczędza pieniądze. Taki dom można postawić w tydzień a nie jak przy murowanym kilka lub kilkanaście tygodni gdzie liczymy  dniówki  dla ekipy wykonawczej to organizacja wielu materiałów budowlanych itd. itd.

 

STAL

Rekuperacja Warszawa stal

Popularnym i najmocniejszym materiałem budowlanym jest jednak stal ponieważ jest wytrzymała i nie jest tak bardzo ciężka jak np. beton. Dzięki temu najczęściej jest wykorzystywana do budowy wielokondygnacyjnych budynków oraz obiektów przemysłowych, magazynowych czy produkcyjnych np. wielkokubaturowe hale. W stosunku do drewna stal po odpowiednim zabezpieczeniu odporna jest na wilgoć i na ingerencję szkodników czy ogień. Konstrukcja stalowa jest znacznie trwalsza niż drewno. Stalowa konstrukcja sprawia że twój dom będzie bezpieczniejszy w przypadku kataklizmu jaki sprawić może nam pogoda.

Stal jest plastyczna dzięki czemu łatwiej osiągnąć dokładne i powtarzalne elementy konstrukcji budynku zachowując spójność i integralność dając konstrukcjom przewidywalne, precyzyjne i nie niekonwencjonalne kształty.

Stal jest bardzo ekologicznym materiałem, nie zanieczyszcza powietrza i dzięki niej mniej ścina się drzew. Konstrukcja stalowa jest energooszczędna.

Konstrukcja stalowa jest jednak droższa niż drewniana. Dlatego wykorzystuje się ją w budownictwie mieszkaniowym jako obramowania, zbrojenia czy blachy dachowe starając się przy rozsądnym wykorzystaniu ograniczać niepotrzebne koszty.

Mimo że stal jest doskonałą alternatywą dla drewna bo zapewnia większą wytrzymałość, trwałość i żywotność, to jednak jest sporo droższa. Staje się to jedynym minusem ze względów finansowych że wykorzystanie stali przy budowie domu nie jest tak powszechne.

 

MUR

Rekuperacja Warszawa materiał mur

 Gdy beton czy stal wykorzystywane są do stawiania głównych konstrukcji budowlanych to mur jako wiele małych elementów połączonych ze sobą zaprawą murarską tworzą jedną zwartą powierzchnię. Typowe materiały tworzące mur to cegły gliniane czy silikatowe, bloczki betonowe, bloki kamienne itp.

Murowane konstrukcje już od dawna, a nawet od czasów egipskich piramid czy greckich świątyń stanowiły podstawę budowli i do dziś murarstwo pozostaje popularnym materiałem i nie zawodzi nas w tworzeniu konstrukcji domów by przetrwały próbę czasu.

Mur który posiada solidną podstawę wykonaną ze zbrojonego betonu i wzmocniony stalowymi belkami jest wstanie wytrzymać ogromny ciężar wielu pięter. Wykonany z różnych materiałów i w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach daje kreatywną możliwość wykonania bryły budynku.

Mur tak samo jak beton daje doskonałą ochronę przed ogniem, jest odporny na wilgoć i szkodniki. Posiada wysoką efektywność energetyczną w ogrzewaniu i co ważne chłodzeniu budynku latem. Zdolność kumulacji energii zapewnia utrzymanie wysokiej energii ciepła w przegrodzie budowlanej w zimie i utrzymanie chłodu w ciągu dnia latem.

Murarstwo jednak nie jest pozbawione wad. Cegły, bloki betonowe czy kamienne są ciężkie i przez ich wielość potrzeba do wykonania budowli sporo czasu, a czas to też pieniądze.

Do wykonania murowanego projektu potrzebni są wyspecjalizowani i profesjonalni rzemieślnicy i wykonawcy. Nie powierzajmy tego rodzinie bo wujek 40 lat temu zbudował swój dom to teraz też damy radę. Wielokrotnie słyszę „Panie 40 lat buduję tak samo i wszyscy są zadowoleni, a Pan teraz mówi że to źle czy tamto nie tak”. Naprawdę dzisiaj buduję się inaczej i wymaga to sporej obecnej wiedzy by dom był trwały, energooszczędny i bezpieczny o teraźniejszych wielokrotnie okrutnych warunkach klimatycznych.

Cegły, bloczki wymagają starannej, fachowej pracy i czasu by przekształcić ten surowiec w murowaną konstrukcję naszego domu. Beton wymaga mniejszego zaangażowania w procesie produkcyjnym ale jest bardziej skomplikowany w procesie instalacji gdy jest wylewany na miejscu budowy. Chyba że korzystamy z gotowych prefabrykatów.

Murowanie ścian nośnych czy działowych jak również wykonywanie elewacji daje solidną i atrakcyjną metodę budowy naszego domu.

 

DREWNO

Rekuperacja Warszawa materiał drewno

Drewno już od tysięcy lat ludzie wykorzystują do budowy własnych schronień. Dziś mimo postępu technologicznego drewno jest nadal popularnym materiałem do budowy domów. W wielu krajach stało się wręcz kultowe. W USA drewniane domy to jeden z elementów amerykańskiej kultury w architekturze domów jednorodzinnych. Drewno jest materiałem bez którego nie może się obyć żadna budowa małych czy dużych obiektów.

Popularność drewna głównie wynika z łatwego dostępu i względnej przystępności cenowej oraz że jest materiałem lekkim, prostym w obróbce i pozwala na łatwość pracy z nim. Wykorzystywane do budowy osiąga wysokie współczynniki izolacyjności cieplnej co pozwala utrzymywać ciepło wewnątrz konstrukcji zimą, a odwrotnie latem.

Chociaż może się wydawać, że wycinanie drzew jest szkodliwe dla przyrody i środowiska naturalnego to również z drugiej strony daje mniejszy ślad węglowy niż inne materiały budowlane bo zużywa się mało wody i energii w procesie produkcji. Zachowując zrównoważoną gospodarkę leśną przez odpowiedzialnego dostawcę jest doskonałym materiałem budowlanym.

Drewno ma jednak też wiele wad. Dlatego tak naprawdę najczęściej używane jest do wnętrz. Ze względu na swoja zdolność pochłaniania wilgoci i możliwość łatwego padania ofiarą niszczących korników lub stwarzania zagrożenia w przypadku pożaru nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem do budowy domu. Drewno wytrzymuje tak naprawdę kilkaset lat a w końcu ulega rozpadowi w odróżnieniu od materiałów syntetycznych.

Drewno trzeba konserwować i trzymać jak najdalej od wszystkiego co może spowodować jego zniszczenie. Dlatego doskonale sprawdza się we wnętrzach dając poczucie przytulnego i ciepłego.

 

By drewno stało się jeszcze bardziej przydatne i by zaradzić jego niedociągnięciom producenci stworzyli drewniane elementy konstrukcyjne poprzez np. sklejanie czy  wiązanie ze sobą cząstek, warstw, włókien, pasm w celu stworzenia materiału kompozytowego. Takie stworzone z drewna materiały kompozytowe mogą wytrzymać wystarczająco duże obciążenia by w konstrukcjach budynków zastąpić stal czy beton. W sytuacji wchłonięcia przez drewno  środków syntetycznych staje się ono materiałem twardym o właściwościach również przeciwwilgociowych i ognioodpornych. Należy pamiętać że tak tworzone drewno kompozytowe czy syntetyczne ma wyższą cenę w porównaniu z drewnem naturalnym.

Drewno zaimpregnowane i dobrze konserwowane może pozwolić zaoszczędzić pieniądze wykorzystując je do budowy ciepłego, przytulnego i energooszczędnego zgodnego z naturą domu.

 

PLASTIK

Rekuperacja Warszawa rury wentylacyjne

 

Tworzywa sztuczne czyli plastik poprzez ich różność właściwości są bardzo popularne w branży budowlanej i nadają się do większości zastosowań. Plastik – jego główną zaletą jest to że jest tańszy niż większość  innych materiałów. Jest materiałem lekkim i ma wysoką odporność na wilgoć i korozję, co sprawia że najczęściej stosowany w branży budowlanej jest do produkcji stolarki okiennej czy rur wodociągowych lub kanalizacyjnych.

Wadami plastiku jest wysoka palność i wytwarzanie trujących spalin w razie pożaru. Nie ulega biodegradacji co stanowi szkodliwość dla środowiska.

 

SZKŁO

Szkło stało się bardzo popularne jako materiał  w nowoczesnych i wizjonerskich  budynkach komercyjnych (szklane biurowce), jak i w obiektach mieszkalnych.

Zaletami szkła oprócz zastosowań upiększających jest jego wysoka odporność na promieniowanie UV przy jednoczesnej efektywności energetycznej. Dostępny w różnych odblaskowych powierzchniach w zastosowaniu elewacyjnym zwiększa prywatność mieszkańców. Oczywiście podstawowym zastosowaniem szkła jest jego przejrzystość zapewniając odpowiednie doświetlenie wnętrz.

Wadą szkła jest wysoki koszt zakupu i instalacji w obiekcie. Wysokie wymagania konserwacyjne a także kwestie bezpieczeństwa też są nie bez znaczenia.

 

SŁOWO KOŃCOWE – CZYLI JAKI MATERIAŁ JEST NAJLEPSZY ?

Wszystkie opisane materiały mają swoje plusy i minusy, zalety i wady. Zrozumienie  tych niedociągnięć i korzyści jest bardzo trudne ale pozwoli nam określić który materiał lub często kombinacja materiałów może dać powodzenie w realizacji projektu budowlanego.

Ponieważ decyzja z którego materiału zbudować i nie zepsuć swojego projektu jest decyzją poważną to najlepiej skonsultować ją z doświadczonym zespołem projektantów którzy potrafią przeanalizować które materiały najlepiej sprawdzą się w naszym projekcie i już na etapie planowania zastosują te optymalne.

Wybór odpowiedniego dostawcy ma również duży wpływ na powodzenie realizacji inwestycji poprzez dostawę najlepszych jakościowo materiałów. Znajdźmy w swoje lokalizacji najlepszych dostawców i ściśle z nimi współpracujmy by nasze materiały były na czas na placu budowy to zaoszczędzi pieniądze i niepotrzebny stres.

Opracował Antoni

adminlr