Jednym z największych zaniechań, a wręcz błędów przy rozważaniu, czy w swoim domu zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła lub jakikolwiek inny system wentylacji mechanicznej, jest lekceważenie korzyści zdrowotnych. Zastanawiamy się czy wentylacja się opłaca i kiedy się zwróci, a nie bierzemy pod uwagę najważniejszej kwestii czyli naszego zdrowia.
Przeprowadzono wiele badań dotyczących jakości powietrza atmosferycznego zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. W badaniach przeprowadzonych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną szacuje się, że zła jakość powietrza w pomieszczeniach w Europie ma duży wpływ na zdrowie i odpowiada za ponad 2 miliony lat życia skorygowanych niepełnosprawnością (DALY) rocznie. Kosztuje to każdy kraj europejski w tym także Polskę setki milionów euro rocznie.
Wskaźnik DALY (z ang. disability adjusted life-years „lata życia skorygowane niesprawnością”) – wskaźnik stosowany do określenia stanu zdrowia danego społeczeństwa. Wyraża łącznie lata życia utracone wskutek przedwczesnej śmierci bądź uszczerbku na zdrowiu w wyniku urazu lub choroby. Jeden DALY oznacza utratę jednego roku życia w zdrowiu. Przyczyną tej utraty może być przedwczesna umieralność lub inwalidztwo.
Wiadomo, że palenie tytoniu, spożycie alkoholu, nadwaga, otyłość i brak ruchu na świeżym powietrzu to w krajach europejskich główne czynniki ryzyka przedwczesnej umieralności z powodu najczęstszych chorób niezakaźnych (ChUK, nowotwory, cukrzyca, POChP).
Ponad 380 mln osób na świecie cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jest to trzecia przyczyna zgonów – po chorobach serca i udarze mózgu. Z powodu POChP średnio co 10 sekund umiera jedna osoba na świecie. Szacuje się, że w Polsce na POChP choruje ok. 2 mln osób, a jeszcze u wielu osób ta choroba pozostaje niezdiagnozowana , a rocznie umiera z jej powodu około 14 000 osób.
Najczęstszą przyczyną powstawania POChP jest dym tytoniowy – palenie tytoniu odpowiada aż za 90% przypadków POChP, ale innymi przyczynami powstawania choroby których nie można bagatelizować to między innymi narażenia zawodowe i co ważne zanieczyszczenie powietrza. Dlatego walka ze smogiem jest tak ważna bo znaczenie ma to czym oddychamy.
Polska zajmuje bardzo wysokie miejsce pod względem występowania astmy na świecie i pod względem wskaźnika POChP w Europie. Dodatkowo problemem u nas w kraju jest to że częstość występowania tej choroby w skali całego kraju jest mocno niedoszacowana, a chory nie wie nawet jaki ma problem zdrowotny, a tym samym nie ma wdrożonego odpowiedniego postępowania prewencyjno – terapeutycznego. Najprawdopodobniej niedorozpoznanie choroby układu oddechowego w Polsce i innych krajach na świecie sięga 50-75% ze względu na inne choroby współistniejące. Choroby układu oddechowego odpowiadają za jedną trzecią hospitalizacji w nagłych wypadkach, a rak płuc jest główną przyczyną zgonów z powodu raka.
Musimy zacząć myśleć poważnie o tym jak żyjemy i czym oddychamy.
„Jednym z największych zaniechań, a wręcz błędów przy rozważaniu, czy w swoim domu zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, jest lekceważenie korzyści zdrowotnych”
Staramy się zdrowo odżywiać, uprawiać sport czy chociażby się ruszać ale nie zapominajmy o tym by zadbać o jakość powietrza. W ostatnich latach głośno się zrobiło o problemie który określamy mianem SMOG.
Prawie 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych to chociaż tam zadbajmy, bo na to mamy jednostkowo bardzo duży wpływ, o jakość czyli czystość powietrza.
Smog – zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone, a także kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła jako najbardziej szkodliwy pył smogowy ten o wielkości cząsteczki nie większej niż 2,5μm. Jest on najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka z grupy zanieczyszczeń atmosferycznych ponieważ ta wielkość powoduje że pyły mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwioobiegu. Udowodniono w wielu badaniach że ciągłe oddychanie powietrzem zanieczyszczonym pyłem PM2,5 skraca średnią długość życia, powodując zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Oddychanie smogiem zwiększa ryzyko zawału i występowania arytmii serca.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 36 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2,5 znajduje się w Polsce. W dużych miastach w każdym m3 powietrza znajduje się około 1 miliona cząstek zanieczyszczeń. Dzięki sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej w budynku o powierzchni 150 m2 w ciągu roku przepłynie około 800 000m3 świeżego powietrza. Ze względu na brak filtracji w wentylacji grawitacyjnej wraz z tym powietrzem do budynku trafia 80-100 g zanieczyszczeń pyłowych. Czyli źródłem zanieczyszczeń smogowych, między innymi tych PM2,5 dostających się do domu jest powietrze zewnętrzne.
Systemy wentylacji mechanicznej – rekuperacji gdy są dobrze zaprojektowane i wykonane z użyciem szczelnych filtrów o dobrej klasie pozawalają oczyszczać od 80 do 99% masy pyłu i dzięki temu znacznie ograniczać wpływ jakości powietrza zewnętrznego na jakość powietrza wewnętrznego w naszym budynku.
Jesteśmy jednak jeszcze przyzwyczajeni przy budowie domu do kominów wentylacyjnych, wywietrzaków ściennych, nawiewników okiennych i różnych wentylatorów łazienkowych czy kuchennych. Myślimy o tym że w sytuacji braku odpowiedniej wymiany powietrza po prostu częściej będziemy otwierać okna dla przewietrzania pomieszczeń zamiast rozważyć montaż nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Dlatego zamiast wpuszczać zanieczyszczone powietrze do budynku a następnie oczyszczać je w pomieszczeniach oczyszczaczami pokojowymi trzeba dom wyposażać w system wentylacji z rekuperacją który dostarcza do budynku zawsze niezbędną ilość świeżego i czystego powietrza niezależnie od jakości powietrza zewnętrznego.
Sercem i zarazem jednostką centralną systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest rekuperator. Rekuperator – centrala wentylacyjna to urządzenie dzięki któremu odbywa się wymiana powietrza pomiędzy wnętrzem budynku, a jego zewnętrzem. Usuwane masy powietrza, przechodząc przez rekuperator i jego wymiennik ciepła oddają ciepło i podgrzewają napływający z zewnątrz strumień powietrza. Rekuperator nie tylko wymienia powietrze bez utraty ciepła, ale również skutecznie oczyszcza powietrze wchodzące z zewnątrz do pomieszczeń ze szkodliwych zanieczyszczeń i alergenów.
Oczywiście instalacja systemu wentylacji z rekuperatorem kosztuje więcej niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna czy wietrzenie poprzez otwieranie okien, ale koszty te dość szybko się zwracają. Koszt całego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła różni się od rodzaju, ilości pomieszczeń i wielkości domu. Różne projekty i konstrukcje domów będą wymagały różnych rekuperatorów, a zwłaszcza ich wydajności. Instalacja z rekuperatorem dla typowego, klasycznego domu o powierzchni do 200 m2 kosztuje od 16 000 do 25 000 złoty. Koszty to jednak jedna strona zagadnienia, ale korzyści płynące z odpowiednio wentylowanego domu dla zapewnienia zarówno komfortu jak i zdrowia jego mieszkańców, mogą znacząco przewyższać wszelkie sprawy związane z kosztami. Korzyści zdrowotne całej rodziny jak zmniejszone zagrożenia na ostre infekcje dróg oddechowych czy alergie są nie do wycenienia.
Celem zatem domowej rekuperacji jest wymiana powietrza przy zminimalizowanych kosztach ogrzewania i chłodzenia powietrza przy dostarczaniu go do budynku przy jednoczesnym zapewnieniu minimalnego lub zerowego zanieczyszczenia które mogłoby się dostawać do wnętrza. Standardowo stosowane filtry w rekuperatorach to filtry klasy M5 które zanieczyszczenia PM10 czyli cząstki o wielkości 10μm (pyłki i drobne pyły) są w stanie eliminować w 50%. Zatem zaleca się stosować filtry o wyższej klasie filtracji. Najczęściej są to dodatkowe urządzenia zewnętrze montowane na systemie kanałów tuż za rekuperatorem posiadające filtry klasy F czy nawet HEPA. Zastosowanie filtra klasy F7 umożliwia usunięcie z powietrza do 85% masy pyłów zawieszonych PM10 oraz70% pyłów PM2.5 i 50% tych PM1 szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia. Czyli już takie filtry (klasy F7) na wlocie powietrza znacznie zmniejszają koncentrację bakterii, zarodników grzybów i pleśni oraz pyłków zapewniając w ten sposób skuteczną wentylację.
Przykładem takiego urządzenia jest Clean Box firmy Thessla Green który zbudowany jest w oparciu o wysokiej jakości filtry workowe klasy F8.
Innym doskonałym rozwiązaniem jest urządzenie filtracyjne w oparciu o filtry HEPA o nazwie Particle+ również firmy Thessla Green. Particle+ wyposażono w filtr F7 jako wstępny i HEPA H13 jako główny. Urządzenie montowane za rekuperatorem jako centralne zapewnia czystość powietrza jednocześnie w całym domu. Particle+ usuwa 99,9% pyłu, alergenów, zarodników grzybów, bakterii oraz wirusów z powietrza wentylacyjnego, dostarczanego do budynku. Dzięki temu jakość powietrza w Twoim domu będzie zawsze doskonała i niezależna od jakości powietrza na zewnątrz.
Współczesny człowiek większość swojego życia spędza w pomieszczeniach. Dlatego ważne jest, aby sztuczne środowisko wewnątrz budynku było najbardziej jak to możliwe zbliżone do naturalnego i bez zanieczyszczeń.
Jakość powietrza, którym oddychamy jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie oraz komfort.
Opracował Antoni