listopad 22 2022 0Comment

Jak mieć ciepło w domu i zaoszczędzić pieniądze.  Sposoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Gdy zbliża się zima, wszyscy zaczynamy myśleć o sposobach oszczędzania pieniędzy. W mroźny zimowy dzień każdy z nas uwielbia przebywać w ciepłym domu, ale później otrzymujemy rachunek za ogrzewanie i okazuje się że musimy zapłacić więcej niż się spodziewaliśmy. W miesiącach zimowych rachunek za ogrzewanie pochłania dużą i obecnie rosnącą część naszego miesięcznego budżetu, dlatego ważne jest, aby znaleźć sposoby zaoszczędzenia pieniędzy na kosztach ogrzewania. Ciepło dla domu stanowi około 50% rachunku za media.

Eksperci energetyczni ostrzegają, że koszty ogrzewania wzrosną znacząco w całym kraju, a dodatkowo dramatyczna inflacja powodują, że musimy wykazać się wyjątkową kreatywnością jeśli chodzi o zapewnienie i utrzymanie ciepła w domu bez konieczności rozbijania banku.

Istnieje kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie, nie rezygnując z komfortu.

Chociaż nie możemy kontrolować i wpływać na ceny np. gazu ziemnego to możemy poprawić sposób, w jaki ogrzewamy dom i utrzymujemy w nim ciepło i jak tego ciepła używamy. Są rzeczy, które powinniśmy robić, aby zmniejszyć ilość paliwa potrzebnego do ogrzewania. Możemy na przykład poprawić wydajność systemu grzewczego, sprawdzić stan pieca, sprawdzić swój system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) i ewentualnie pomyśleć o uzupełnienie go w gruntowy wymiennik ciepła. To samo dotyczy izolacji budynku, a zwłaszcza jej ciągłości, źle uszczelnionych okien lub drzwi i tak dalej i tak dalej. Jest wiele takich rzeczy i jeśli zrozumiemy, co wpływa na miesięczny wzrost kosztów które ponosimy na ogrzewanie to łatwo staną się dostępne opcje obniżenia rachunków.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu, pomocne jest systematyczne podejście i znalezienie sposobów zapobiegania utraty ciepła, wyrobienie nawyków oszczędzania energii i poprawa stanu systemu grzewczego w naszym domu i możemy jej zużywać naprawdę mniej.

Na przykład jeśli nasze podejście do termostatu pieca grzewczego polega na zasadzie „ ustaw raz i zapomnij”, to nasz dom może mieć za wysoką temperaturę niż powinien w określonych sytuacjach na przykład gdy nikogo nie ma w domu lub gdy wszyscy domownicy śpią. Jeśli uwielbiasz zimą chodzić w domu w koszulce z krótkim rękawem lub w szortach zgodnie z kolejną zasadą „bogatemu wszystko wolno” zamiast z długim rękawem i spodniach to proszę bardzo, ale doprowadzi to do wyższych rachunków za ogrzewanie.

Wreszcie, stan i wiek systemu grzewczego sprawiają, że rachunki za energię rosną. Starszy system grzewczy zużywa więcej paliwa i energii niż nowszy system.  Starsze piece maja zazwyczaj efektywność energetyczną poniżej 70% , podczas gdy nowsze modele o wysokiej wydajności często taką efektywność mają powyżej 90%.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze tej zimy.

 

1. Serwisuj swój system grzewczy.

Kocioł centralnego ogrzewania ma duży wpływ na rachunki bo w rzeczywistości jest jedyną rzeczą, która zużywa największą część rocznego rachunku za energię. Jest jednak nadal najlepszym sposobem na ogrzanie domu w najzimniejsze miesiące roku, więc trudno zrezygnować z korzystania z niego. Możesz zrobić jednak wiele rzeczy by nasz kocioł i system centralnego ogrzewania działał wydajniej i dzięki temu obniżysz koszty użytkowania.

Regularne serwisowanie instalacji grzewczej sprawi, że będzie ona działać wydajniej zużywając mniej paliwa do ogrzewania. Dobrym pomysłem jest coroczna kontrola i czyszczenie kotła zwłaszcza jego wymiennika ciepła i palnika. Osad który powstaje znacząco wpływa na sprawność wymiany ciepła.

Kolejną sprawą którą powinniśmy sprawdzić i ewentualnie wykonać to odpowietrzenie grzejników przed każdym sezonem grzewczym. Dobrze również naszego serwisanta poprosić o zainstalowanie na grzejnikach termostatycznych zaworów pozwoli to nam ograniczać ogrzewanie w pomieszczeniach, z których często nie korzystamy.

Regularna kontrola systemu grzewczego oznacza również większe prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia drobnych problemów i naprawienia ich, co może również uchronić nas przed bardziej kosztowną naprawą w późniejszym czasie. Dobrze utrzymany system centralnego ogrzewania będzie działał wydajniej i będzie spalał mniej paliwa.

Warto poprosić serwisanta by sprawdził i przełączył ustawienia naszego kotła. Chodzi o odpowiednie zaprogramowanie trybów pracy i temperatur do nich dopasowanych ( tryb nocny, poranny czy popołudniowy). Nie zapominając o krzywej grzewczej która uzależnia temperaturę zasilania kotła od temperatury panującej na zewnątrz ogrzewanego budynku. Takie dostrajanie ustawień sprawi, że nasz system grzewczy będzie działał lepiej i taniej.

Innym ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniem jest przejście na system ogrzewania słonecznego czy też pompę ciepła. Początkowe koszty instalacji takiego systemu są duże, ale w dłuższym terminie czerpiemy z ogromnych korzyści na obniżonych rachunkach za ogrzewanie. Ulgi podatkowe i dofinansowanie w różnych programach sprawiają  że warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem  nie czekając aż stary system nas zawiedzie.

 

2. Serwisuj swój system wentylacji.

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja) to system który wykonuje kluczową pracę w naszym domu jeśli chodzi o zapewnienie komfortu, pomagając poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, realizując wymianę powietrza na czyste świeże, eliminując kondensacje wilgoci i pleśń przy jednoczesnym braku strat ciepła. Wentylacja z rekuperacją  jest zatem bardzo istotnym systemem dla utrzymania ciepła w domu i wpływa na niższe rachunki za ogrzewanie.

Podobnie jak inne systemy gospodarstwa domowego, system wentylacji z rekuperacją również wymaga opieki, aby mógł wykonywać swoją pracę poprawnie zapewniając wysoką sprawność odzysku ciepła i wydłużyć żywotność jednostki centralnej którą jest rekuperator.

System wentylacji mechanicznej z rekuperacja w naszym domu wymaga regularnej kontroli. Większość prac to dość proste czynności porządkowe i powinniśmy je wykonywać sami, ale zalecam, aby system był serwisowany przez profesjonalistę co najmniej raz na 5 lat. Coroczna konserwacja i serwis polega na wymianie filtrów (lub częściej w zależności od poziomu zanieczyszczenia), serwisowaniu samego rekuperatora, zaworów nawiewnych i wywiewnych i ponowne zrównoważenie systemu.

Zaniedbane filtry powodują rozrównoważenie się systemu wentylacji co wpłynie na temperaturę powietrza nawiewanego do budynku i może być one zimniejsze w mroźne dni niż powinno. To samo dotyczy zrównoważenia przepływów powietrza na samych kanałach i tu już może być potrzebna pomoc specjalisty by zrobił to poprawnie. Podczas wizyty takiego serwisanta poświęci on nam czas na dokładne sprawdzenie przepływów i dokładnie wyjaśni, co robi i jak działa nasz system i jak go kontrolować, aby uzyskać optymalną wydajność, sprawność odzysku ciepła i maksymalny komfort.

Przynajmniej raz na 5 lat system wentylacji z rekuperacją powinien być serwisowany przez serwisanta posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Pełna obsługa w czasie takiej wizyty powinna polegać na pracach jak w czasie corocznych przeglądów wykonywanych przez nas samych (wymiana i czyszczenie filtrów), łącznie ze sprawdzeniem przepływów powietrza (zbilansowanie), czyszczenie rekuperatora, wymiennika ciepła i zaworów (anemostatów), kratek czerpni i wyrzutni oraz przegląd ogólny.

Czyszczenie wymiennika. Wyjąć wymiennik ciepła i opłukać go w wannie z ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie szorować go ani nie wbijać w niego zanieczyszczeń. Ważne. Czyszczenia nie robić myjką ciśnieniową.

 

3. Uszczelnij dom i usuń wycieki powietrza. 

Niesamowicie ważną sprawą zapewnienia braku strat ciepła z domu jest upewnienie się, że nasz dom zasadniczo nie przecieka zimą i, że z domu nie ma niekontrolowanych wycieków powietrza.

Pomyślmy o naszym domu jak o zamkniętym pudełku i zastanówmy się czy uszczelniliśmy wszystkie pęknięcia które mogły powstać przez lata użytkowania, a zwłaszcza osiadania budynku. Wyczujmy i sprawdźmy czy nie powstały przeciągi wokół drzwi, okien, rur oraz gniazdek elektrycznych i kablowych. Niedrogie blokady przeciągów i uszczelnienie tych wylotów może rozwiązać nam wiele problemów w tych obszarach.

Upewnijmy się, że listwy i uszczelki okienne i drzwiowe są w dobrym stanie bo po latach ulegają deformacji i zniszczeniu co może skutkować koniecznością ich wymiany by nie powstały nieszczelności. Kiedy robi się zimno, tego typu materiały budowlane kurczą się i powinniśmy również wykonać ponowną regulacje docisku okna do framugi.

Wiele problemów z nieszczelnościami możemy załatwić we własnym zakresie choćby jak uszczelnienie silikonem czy akrylem szczelin pomiędzy framugą okna a murem budynku wykorzystując weekend i robiąc to sami. Blokady (blokery) nieszczelności jak węże drzwiowe, taśmy i folie możemy za niewielkie pieniądze zamówić w Internecie i je zastosować samodzielnie nie płacąc za to profesjonaliście, aby przyszedł i uszczelnił wszelkie pęknięcia i szczeliny.

Zabezpieczenie przed przeciągiem może polegać na przyklejeniu taśmy lub elementu wykluczającego przeciągi tam, gdzie występuje przeciąg. Nawet coś podstawowego, jak wąż drzwiowy, pomaga zapobiegać utracie ciepła. Wiele z tych rozwiązań kosztuje mniej niż kilkadziesiąt złotych lub można je wykonać samodzielnie.

Chociaż pojedyncze środki ochrony przed przeciągami jak uszczelki, taśmy, poduszki węże raczej nie przyniosą ogromnych oszczędności na rachunkach za energię w izolacji, razem sprawią, że nasz dom będzie bardziej przytulny. Może się nawet okazać, że będziemy mogli wygodnie obniżyć termostat o jeden stopień.

Warto upewnić się, że ogólna izolacja naszego domu jest dobrze wykonana i posiada ciągłość, bo nawet chodząc w rozpiętym kożuszku będzie nam zimą chłodno. Jeśli nasz dom jest starszy niż 30-40 lat to bardziej prawdopodobne jest, że będzie wymagał modernizacji. Najwięcej procentowo ciepła ucieka przez dach więc izolacja poddasza czy samego dachu jest bardzo istotna i tu też wiele popełnianych jest błędów z izolacją tej części budynku. Będziemy wiedział, że mamy z nią problem, jeśli śnieg szybko topi na naszym dachu i tworzy dużo sopli. Naprawa czy modernizacja izolacji dachu może zaoszczędzić średnio 15% kosztów ogrzewania i chłodzenia.

Pamiętajmy tylko, ze nasz dom wymaga odpowiedniej wentylacji, a wentylacja naturalna – grawitacyjna to też ogromne nieszczelności naszego budynku i znaczący wypływ ciepłego, ogrzanego przez nas powietrza. Przyjmuje się że budynek normatywny traci nawet do 50% ciepła przez szyby wentylacji grawitacyjnej. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wyeliminowania tak dużej nieszczelności i straty ciepła jest wymiana systemu wentylacji z naturalnej na mechaniczną oczywiście z odzyskiem ciepła. Wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja) zapewni nam kontrolowaną, sterowalną wymianę powietrza w domu bez utraty ciepła co spowoduje znaczne obniżenie kosztów za ogrzewanie naszego domu.

 

4. Zainwestuj i zmodernizuj izolację.

W dłuższej perspektywie głównym sposobem na utrzymanie niskich rachunków za energię jest zatrzymanie jak największej ilości ciepła, które wytwarzamy w naszym domu. By to osiągnąć i jeśli masz pieniądze jest to inwestycja w naprawę i modernizację izolacji budynku. Trudno jest jeż jeśli nie planujemy dużego remontu domu włącznie ze zmianą elewacji  poprawić izolację ścian ale izolacja poddasza jest już do wykonania. Profesjonalna instalacja izolacji poddasza polegająca na zasypaniu całego dodatkową warstwą izolacji w formie granulatu czy nałożenie pianki pur  na wszystkie elementy stanowiące potencjalne mostki termiczne może być kosztowne ale wraz z ciągłym wzrostem rachunków za energię inwestycja opłacalną.

Jest to więc sytuacja korzystna dla obu stron: zmarnujesz mniej energii i będziesz w stanie uruchomić centralne ogrzewanie taniej i stosunkowo szybko wyjść na zero. Ponadto będziemy  gotowi na wszystko, co nastąpi później. Opcje centralnego ogrzewania przyszłości będą działać taniej, jeśli domy będą w stanie zatrzymać ciepło. Technologie, takie jak pompy ciepła, mogą działać wydajniej, ponieważ są zaprojektowane z myślą o dobrze izolowanych budynkach.

 

5. Zainwestuj i wymień okna.

Okna są bardzo znaczącym źródłem strat ciepła i znacznie większym niż ściana zewnętrzna. Obecnie obowiązujący współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych nie powinien być większy niż 0,23 W/(m2∙K), a dla okna w obecnie obowiązującym standardzie nie może przekraczać U=0,9 W/(m²∙K) dla okien zwykłych oraz U=1,1 W/m²K dla okien połaciowych. Widać z tego jak ważne są okna w energooszczędności budynku i zmniejszeniu strat ciepła. Dobre okna nawet z potrójnymi szybami radykalnie zmniejszają zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Dla obliczeń strat ciepła z budynku przyjmuje się, że przez okna traci się około 30% energii grzewczej w domu. Oczywiście, jeśli okna są stare i wypaczone, to udział procentowy w stratach ciepła z domu może być znacznie większy i powinniśmy jak najszybciej pomyśleć o ich wymianie zanim się zacznie najgorsza pogoda. W dzisiejszych czasach zamówienie i instalacja okien może zająć tygodnie, a nawet miesiące, więc należy przygotować się do tego odpowiednio wcześniej.

Najbardziej energooszczędnym rodzajem szkła do podwójnych i potrójnych szyb jest szkło o niskiej emisyjności (low-E). Szkło niskoemisyjne ma mikroskopijnie cienką warstwę tlenku metalu na jednej z wewnętrznych powierzchni szklanych. Ta powłoka odbija ciepło z powrotem do domu, ale nadal przepuszcza światło z zewnątrz. Oczywiście szkło to nie wszystko bo równie ważną sprawą jest rama i jej opór cieplny poprzez zastosowaną wkładkę izolacyjną. Wybierając więc okno bieżmy pod uwagę współczynnik przenikania ciepła U dla całego okna, a nie jak to często bywa w reklamie gdzie podaje się współczynnik tylko dla przeszklenia, a nie dla całego okna. Wymiana okien nie jest to jednak tania inwestycja.

Jeśli jednak nie jesteśmy gotowi na zakup i wymianę okien, a potrzebujemy szybkiej poprawy sytuacji, pomocne mogą być dodatkowe uszczelki piankowe lub uszczelniacze oraz metalowe paski szczotkowe.

Dodatkowym dobrym rozwiązaniem gdy nie decydujemy się na wymianę naszych okien są zasłony termiczne sięgające do podłogi mogą blokować przedostawanie się zimnego powietrza przez okna i zapobiegać ucieczce ciepła z wnętrza, a to bardziej ciepło ucieka z budynku niż zimno wchodzi do środka. Zwykle takie zasłony mają od dwóch do czterech warstw tkaniny, w tym środkowy panel wykonany jest z izolowanej pianki.

Można również nakleić na okna specjalną przezroczystą folię termokurczliwą, aby zapewnić dodatkową ochronę przed zimnem, zwaną też folią izolacyjną. Ta cienka  warstwa foli działa jak tarcza, blokując ciepło, gdy próbuje ono uciec przez okna, odbijając je z powrotem do środka.

Wymiana lub uszczelnienie okien pomoże zatrzymać ciepło w domu i zimno na zewnątrz.

 

6. Zautomatyzuj ogrzewanie.

Inteligentnej technologii nie wybierają wszyscy, ale jeśli lubimy nowości i lubimy używać tabletu, telefonu lub wybierania głosowego do zarządzania domem i urządzeniami w nim to inteligentne termostaty zapewnią nam łatwą i dokładną kontrolę na systemem centralnego ogrzewania.

Rozwiązania takie zostały zaprojektowane w celu automatyzacji, aby pomóc nam korzystać z ogrzewania w optymalny sposób przewidując najlepsze godziny pracy, czy nawet sprawdzać prognozę pogody, aby uwzględniać wzrosty i spadki zapotrzebowania na ogrzewanie. Dzięki takim inteligentnym rozwiązaniom ogrzewanie domu staje się coraz bardziej „sprytne”, dopasowując się do naszych potrzeb.

Wiele z funkcji jakie posiada inteligentne ogrzewanie zostało zaprojektowane w swoich algorytmach z myślą o naszej wygodzie, a nie o portfelu, to jednak inteligentne termostaty skonfigurowane strefowo z zaworami grzejnikowymi  sprawdzają się jeśli chodzi o oszczędności w zużyciu energii. Możemy ustawiając ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń w określonych porach nie dopuszczać do marnowania energii.

Na przykład programując ogrzewanie kuchni ustawiać tak, aby rano przed jeszcze włączeniem ekspresu do kawy nagrzała się odpowiednio i szybko, a za to w salonie najcieplej ma być wczesnym wieczorem. W sypialni pozostaje chłodniej przez cały dzień, a nawet jak pójdziemy spać to temperatura może być jeszcze niższa. Zgodnie z nowymi przepisami już od 2018 roku nie zależnie od tego czy zdecydujemy się na inteligentne ogrzewanie to kotły gazowe muszą posiadać inteligentne sterowanie i automatykę pozwalającą odpowiednio zaprogramować cykle pracy.

Jeśli mamy starszy kocioł lub jeśli inteligentna technologia nie jest dla nas to nadal nie powinniśmy całkowicie rezygnować z nowości  i mimo wszystko osobno kupić i zainstalować inteligentne głowice termostatyczne TRV lub ręcznie obsługiwane zawory grzejnikowe. Głowica termostatyczna TRV to urządzenie, dzięki któremu można w łatwy i przyjazny sposób zarządzać ciepłem w naszym domu. Głowica TRV steruje zaworem kaloryfera i po zintegrowaniu jej z aplikacją wgraną do naszego np. smartfona, pozwoli nam podnieść komfort użytkowania systemu centralnego ogrzewania zmniejszając koszty jego funkcjonowania. Dzięki utrzymywaniu zadanej przez nas temperatury nie za niskiej lub za wysokiej jak to często występuje podczas użytkowania zwykłych głowic grzejnikowych pozwoli nam to dostroić  optymalnie ogrzewanie w domu to tego jak go potrzebujemy. Głowice TRV kontrolują ciepło w naszym domu, dostosowując ilość ciepłej wody przepływającej przez grzejnik poprzez wykrywanie temperatury w pomieszczeniach o odpowiednio otwierając i zamykając zawory grzejnikowe.

Wszystkie te regulacje związane z naszą wygodą oznaczają również zmniejszenie zużycia energii.

 

7. Zainwestuj w energię odnawialną.

Panele fotowoltaiczne to energia słoneczna która obsługuje produkcję energii elektrycznej, więc wielu z nas może się wydawać, że korzystanie z tej technologii nie wpływa na rachunki za ogrzewanie. Jeśli jednak korzystamy całkowicie z elektrycznego systemu centralnego ogrzewania, być może w ogóle nie będziemy musieli płacić rachunków za ogrzewanie jak przy ogrzewaniu gazowym. Trzeba jedynie zdecydować się na dość kosztowną inwestycję. Będziemy musieli zainwestować w panele słoneczne czy panele fotowoltaiczne, a nawet instalację centralnego ogrzewania zasilanego energią elektryczną jak pompa ciepła. Dzięki temu unikniemy wahań kosztów gazu ziemnego.

Można też przyjrzeć się mniejszym inwestycjom w urządzenia wykorzystujące energię słoneczną. Zestawy paneli solarnych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej nawet zimą w celu wstępnego podgrzania wody pozwolą zaoszczędzić sporo energii.

To tak króciutko na temat fotowoltaiki i pomp ciepła bo o każdym z tych rozwiązań można napisać kilka artykułów, a każdy z nas kto jest zainteresowany tym tematem pewnie bez problemu znajdzie wśród fachowców ogrom  informacji.

Wymieniłem do tej pory kilka droższych, a nawet długoterminowych rozwiązań, o których warto pomyśleć by wyprzedzić zimę i nie dać się jej zaskoczyć.

Być może słyszałeś, że czasami trzeba wydać pieniądze, aby zaoszczędzić pieniądze. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli chodzi o sposoby oszczędzania na ogrzewaniu, często wcale nie trzeba wydawać pieniędzy. Duże rzeczy, zmiany i modernizacje drastycznie mogą zmienić ilość zużywanej energii każdego roku ale wymagają nakładów finansowych, ale istnieje wiele małych bezpłatnych rzeczy, które możemy w prosty sposób zrobić sami zmieniając np. nasze stałe nawyki. Czasami jest to po prostu kwestia zastosowania nowego ustawienia kotła lub spędzenia 15 minut na zatkaniu luki w domu czy wymiany filtrów w rekuperatorze.

Oto kilka takich bezkosztowych wskazówek na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

 

8. Zmniejsz temperaturę na termostacie.

 

Obniż temperaturę na termostacie. Wszyscy pewnie słyszeliśmy taką radę. Ale każdy stopień obniżenia termostatu to oszczędności energii. Obniżenie temperatury o ok. 10 ⁰C na maksymalnie 8 godzin może przynieść oszczędność do 10% na rocznym rachunku za energię. Możemy to zrobić, gdy nie mam nikogo w domu w ciągu dnia, więc nawet nie zauważymy różnicy. Z drugiej strony słyszałem od instalatora systemów grzewczych, że podniesienie temperatury w domu o 1 ⁰C zwiększa zużycie paliwa np. gazu o 6%. Czyli żeby zaoszczędzić powinniśmy zmniejszyć ogrzewanie do najniższego znośnego poziomu wtedy gdy jest to tylko możliwe np. w nocy, gdy jesteśmy w pracy lub szkole lub na feriach zimowych. Oczywiście ciągłe zmiany z dostosowaniem temperatury mogą być kłopotliwe więc można zainwestować i inteligentny termostat TRV, który automatycznie reguluje temperaturę zgodnie z naszymi potrzebami.

Możemy także rozważyć obniżenie termostatu na noc. Spanie w niższych temperaturach może nawet pomóc w naturalnym spadku temperatury naszego ciała w nocy i prowadzić do bardziej spokojnego snu. Możemy spróbować ochłodzić nasz dom w nocy, a jeśli okaże się, że nie mamy nic przeciwko temu lub nawet nam się to podoba, właśnie znalazłeś łatwy sposób na zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania tej zimy.

 

9. Zaizoluj rury centralnego ogrzewania.

Aby poprawić wydajność systemu ogrzewania upewnijmy się, ze system rur jest dobrze zaizolowany. Tak jak instalacja prowadzona w warstwach podług jest dobrze zabezpieczona to już rurociąg w samej kotłowni jest często „goły”. Widywałem cała plątaninę przewodów grzewczych w kotłowni od pieca do sprzęgła czy dalej do zespołów pompowych beż żadnej izolacji. Woda traci dużo ciepła podczas transportu więc izolacja ich jest to niewielki wydatek na dobrą długoterminową oszczędność, a może to być tak proste, jak zakup kurtki za 100 – 200 złotych.

Upewnijmy się również, że sam zasobnik na ciepłą wodę jest też dobrze zaizolowany.

 

10. Noś ciepłe warstwy.

Ubieranie się w warstwy to świetny sposób, im więcej nosisz ubrań, tym łatwiej o zachowanie komfortu bez zwiększania temperatury. W zależności od indywidualnych odczuć i tolerancji na zimno możemy szybko zauważyć różnice w komforcie, gdy założymy ciepłą bluzę na koszulkę z krótkim rękawem lub długie bawełniane spodnie z grubszego materiału. W zimowe dni dobrze jest też nie chodzić boso lub cienkich skarpetkach i bez kapci po domu. Chłód w nogi daje szybko odczucie ogólnego chłodu. Nogi zwłaszcza stopy powinniśmy nosić ciepło. Para wygodnych grubych skarpet rozgrzeje nasze stopy, a to da odczucie ciepła dla całego ciała.

Kiedy wieczorem już po pracy wylegujemy się odpoczywając na kanapie na przykład przed telewizorem czy czytając książkę powinniśmy przykryć się kocem, aby nam było ciepło bez zwiększania temperatury.

 

11. Zabezpiecz kominek.

Jeśli mamy w domu prawdziwy kominek to posiada on przewód doprowadzający powietrze z zewnątrz i komin dymowy do odprowadzenia spalin. Nie zapominajmy zamknąć przepustnicami tych przewodów, gdy nie korzystamy z kominka. Jeśli nasz system kominkowy nie posiada zamykających przepustnic to oprócz zaproszenia szkodników nie zamknięte kanały pozwalają na ucieczkę ciepłego powietrza z domu i przedostawanie się zimnego z zewnątrz. Obowiązkowo zaopatrzmy się w przepustnice zamykające, a do tego możemy zatrudnić profesjonalistę (kominiarza) który dodatkowo sprawdzi czy nasz komin jest odpowiednio szczelny i czysty.

 

12. Zapewnij by słońce nas ogrzało.

 

Zimą choć słonecznych dni jest często za mało to jednak nie znikają one całkowicie. Korzystajmy z nich by promienie słoneczne ogrzewały wnętrze domu w ciągu dnia. Jeśli posiadamy rolety, żaluzje lub zasłony to otwierajmy je w słoneczne dni, aby skorzystać maksymalnie z ciepła od słońca. Zimą słońce jest dość nisko więc łatwo jego promienie docierają do wnętrza domu ogrzewając podłogi i ściany wewnętrzne tworząc magazyny energii ciepła z którego będziemy korzystać nawet w momencie gdy już słońce zajdzie.

Nie zapominajmy zasłonić okien na noc, a to pozwoli zapewnić dodatkową warstwę izolacji na oknach i pomoże obniżyć wartość rachunku za energię.

 

13. Zapewnij nawilżenie domu.

Staramy się usunąć wilgoć z naszego domu w okresie letnim, ponieważ wilgoć zatrzymuje ciepło – klimatyzator obniżając temperaturę również usuwa wodę z powietrza obniżając wilgotność względną. Zimą natomiast chcemy zrobić coś całkiem przeciwnego – ogrzać i wprowadzić wilgoć do powietrza. Wilgotne powietrze jest cieplejsze niż suche. Nawilżacz pomaga podnieść wilgotność i dzięki temu łatwiej utrzymać ciepło i ograniczyć rachunki za ogrzewanie. Wilgotne powietrze wydaje się cieplejsze niż powietrze suche, nawet jeśli temperatura jest taka sama. Uruchomienie  nawet małego nawilżacza może poprawić poziom komfortu cieplnego bez zwiększania rachunków za ogrzewanie.

Rekuperator powinien interesować nas ten z odzyskiem wilgoci bo to doskonały sposób na utrzymanie  jej na stałym poziomie bez utraty jak to ma miejsce przy wymianie powietrza w systemie wentylacyjnym bez odzysku wilgoci.

Wyższy poziom wilgotności 40 – 60% zmniejszy uciążliwą elektrostatyczność jak również będziemy mogli ustawić termostat na niższym poziomie i zaoszczędzić na ogrzewaniu.

 

14. Przestaw meble by nie blokować przepływu ciepła.

Przestawienie mebli nie tylko może nadać pomieszczeniom nowego wyglądu ale również odsłonić grzejniki i otwory wentylacyjne jeśli zauważymy że mogą one ograniczać ich funkcjonowanie. Dzięki przesunięciu mebli powietrze będzie mogło swobodnie cyrkulować, a ciepło np. od grzejników rozchodzić się po całym pomieszczeniu. To samo dotyczy systemu wentylacji mechanicznej, ciepło nawiewane z otworów (nawiewników) jest lepiej rozprowadzane gdy nic go nie ogranicza. Meble jak kanapy, łóżka lub wysokie regały ustawione przed otworami wentylacyjnymi blokują przepływ powietrza i powodują , że wentylacja nie może pracować z pełną wydajnością. Dobrym pomysłem jest trzymanie mebli w odległości co najmniej kilkudziesięciu centymetrów od otworów wentylacyjnych, aby ciepłe powietrze mogło swobodnie przepływać.

 

15. Używaj ale oszczędnie grzejników elektrycznych.

Zadajemy sobie czasem pytanie, czy powinniśmy wyłączać centralne ogrzewanie i zastępować je grzejnikami elektrycznymi. Na dłuższą metę niestety jest to nie opłacalne chyba, że posiadamy panele fotowoltaiczne i sami produkujemy energię elektryczną ze słońca. W niektórych przypadkach nie zależnie czy mamy fotowoltaikę możemy jednak uzupełnić ciepło przenośnymi grzejnikami elektrycznymi, aby ogrzać obszar domu, z którego właśnie aktywnie korzystamy, bez dogrzewania pustych pomieszczeń. Jeśli spędzamy cały czas w jednym pokoju, możemy użyć grzejnika elektrycznego w tym pomieszczeniu, aby utrzymać ciepło, jednocześnie utrzymując termostat na niższym poziomie dla pozostałej części domu.

Pamiętajmy, że przenośne grzejniki elektryczne wykorzystują jednak energię elektryczną i działają głównie przez konwekcję, ale są świetne w zapewnieniu szybkiego ogrzania i na krótki czas, na przykład na kilka minut, pomieszczenia na czas ubierania małego dziecka po kąpieli.

A jeśli nasz system centralnego ogrzewania nie działa, są niezawodną alternatywą.

Pamiętajmy, że przy korzystaniu z grzejnika płacimy za energię elektryczną zgodnie z naszą taryfą. Przy obecnym pułapie cenowym energia elektryczna jest znacznie droższa niż gaz. Bądźmy więc ostrożni, gdy używamy  grzejnika elektrycznego zamiast gazu.

Na konferencji rządu podana została maksymalna stawka za MWh dla gospodarstw domowych przekraczających limit zużycia w 2023 roku. Wynosi ona 852,39 zł brutto (693 zł netto), co oznacza 85 gr za 1 kWh. Będzie to maksymalna cena za energię czynną od sprzedawców prądu w nadchodzącym roku.

Grzejniki elektryczne zwykle mają moc znamionową 2 kW lub 3 kW czyli tyle mogą przepuścić energii w ciągu godziny na maksymalnej wydajności. Wyposażone w sterowanie i termostat pozwala ono im pracować na niższych mocach wyjściowych. Jeśli korzystamy z grzejnika na pełną moc oznacza to, że przenośny grzejnik elektryczny o mocy 2kW zużywa 1,70 zł co 1 godzinę.

 

16. Zamykaj drzwi do nieużywanych pokoi.

Wielu z nas ma w domu dodatkowe pokoje, z których prawie nigdy nie korzysta, bo są to najczęściej pokoje gościnne. Nie ma potrzeby ogrzewać tych pokoi do wysokiej temperatury takiej jak w pomieszczeniach z których intensywnie korzystamy. Wtedy aby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, zamykajmy drzwi do pomieszczeń w których nie przebywamy regularnie.

Warto też przykręcić nawiewy wentylacji mechanicznej z rekuperacją w pokojach z których nie korzystamy, aby ciepło z kanałów wentylacyjnych nie przedostawało się do nich. Można uszczelnić dodatkowo te pomieszczenia przykładając u podstawy drzwi poduszkę – blokadę przeciągów.

Nie pozwólmy jednak, aby nieużywane pomieszczenia stały się zbyt zimne, mogą one przez ściany wpływać na temperaturę w pomieszczeniach sąsiadujących, wyziębiając je.

 

17.Jeśli możesz to gotuj i piecz w domu.

Zimą inaczej niż latem okazuje się, że wolimy jeść ciepłe, rozgrzewające potrawy, takie jak zupy, pieczenie i gulasze. Na pewno pieczemy i gotujemy w domu więcej zimą niż latem. Przygotowywanie posiłków w domu nie tylko pomoże nam zaoszczędzić na rachunkach za restaurację, ale także pomoże obniżyć koszty za ogrzewanie. Ciepło z pieca czy piekarnika pomoże ogrzać kuchnię. Po zakończeniu pieczenia gdy wyłączamy jeż piekarnik powinniśmy zostawić otwarte drzwiczki (uwaga na dzieci), aby ciepło mogło uciec i ogrzać kuchnię.

Dodatkową uwagą może być to, że można przed końcem czasu pieczenia w wielu wypadkach już wcześniej wyłączyć grzanie piekarnika, a potrawa bez otwierania drzwiczek przez np. kolejne 5 minut dojdzie sama, i wtedy dopiero otwieramy drzwiczki.

 

18. Upewnij się, że wszystkie okna masz szczelnie zamknięte.

Nasz dom może również tracić sporo ciepła przez okna (te otwierane) jeśli nie są dokładnie zamknięte. Przed nadejściem zimy warto obejść i sprawdzić wszystkie okna w domu czy są szczelnie zamknięte. Możemy poczuć chłodne powietrze sączące się wzdłuż boków okien gdy są nie domknięte. Okna posiadają mikro rozszczelnianie, uchył czy przy wysokich oknach można przegapić, że gdzieś górą nie zaryglowały się poprawnie zostawiając szczelinę.

Szybkim sposobem na odpowiednio szczelne zamknięcie i zaryglowanie okien jest sprawdzenie i wyregulowanie docisku oka do framugi.

Zamknięcie i właściwe zamknięcie okien nie tylko zapewni szczelność, ale także sprawi, że nasz dom będzie cieplejszy i nieco bardziej bezpieczny.

 

19. Audyt energetyczny.

Aby poznać lepiej nasz dom pod kątem tego w których miejscach tracimy ciepło warto zaprosić do siebie specjalistę który wykona audyt energetyczny i pokaże którędy tracimy ciepło i powie nam, co musimy zrobić, aby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie. Można oczywiście samemu wdrażając punkty o których piszę powyżej przeprowadzić audyt, ale warto zatrudnić profesjonalistę, który zrobi to za nas. Osoba taka dysponuje odpowiednimi narzędziami  i sprzętem jak kamera termowizyjna dzięki której uzyska lepszy obraz obszarów w których mamy straty energii. Specjalista po wykonaniu przeglądu naszego domu może również od razu wdrożyć pewne rozwiązania by zaoszczędzić energię lub przekazać nam wiedzę  w audycie, gdzie musimy wprowadzić zmiany lub poczynić inwestycje związane z ograniczeniem wycieków ciepła.

 

20. Ogranicz zużycie energii elektrycznej.

 Koszty energii elektrycznej i koszty ogrzewania dla wielu z nas to ten sam rachunek, warto więc popracować nad zmniejszeniem zużycia energii elektrycznej. Trudno jednak wiedzieć, gdzie zaoszczędzić za prąd, jeśli nie wiemy ile zużywają prądu pewne urządzenia i które z nich pochłaniają największe ilości energii. Możemy oczywiście wprowadzić inteligentne wtyczki które monitorują zużycie, ale jest wiele bardzo prostych sposobów na ograniczenie zużycia energii w domu i nimi warto się zająć. Takich sposobów znamy pewnie sami bardzo wiele i są one oczywiste ale może o kilku z nich tu wspomnę. Wymiana żarówek na energooszczędne modele LED-owe przyniesie spore oszczędność energii. Piekąc potrawy w piekarniku, nie otwierajmy go i wyłączajmy przed upływem czasu pieczenia. Nie wkładajmy ciepłego jedzenia do lodówki i zamrażarki, nie trzymajmy zbyt długo otwartych drzwi lodówki. Do rozmrażania jedzenia nie korzystajmy z mikrofali. Wyłączajmy wszystkie sprzęty, z których nie korzystamy i nie zostawiajmy ich w trybie czuwania. Bierzmy prysznic zamiast kąpieli.

Czyli jak widać jest sporo takich spraw które możemy zrobić by oszczędzać, a pewnie jak pomyślimy to znajdziemy ich w naszym domu jeszcze więcej sami.

 

PODSUMOWANIE.

W tym powyższym artykule przedstawiłem różne rozwiązania i typy systemów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas tworzenia energooszczędnego domu. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu, pomocne jest systematyczne podejście do wielu opisanych tu spraw i wyrobienie stałych nawyków oszczędzania energii, a to poprawi stan naszego domu. Wiedza o problemach ich wykrywanie i zapobieganie pozwoli nie doprowadzać do utraty ciepła. Postępując zgodnie z opisanymi wskazówkami, możemy zapewnić komfort w domu i pełny portfel. Korzystając choćby tylko z jednej z tych wskazówek lub wykorzystując kilka, możemy zaoszczędzić pokaźną sumę na kosztach ogrzewania tej zimy, a dodatkowo tak naprawdę jesteśmy na dobrej drodze by zostać guru oszczędzania, no cóż, ciepłym guru oszczędzania pieniędzy.

Firma Link Rekuperacja świadczymy usługi serwisowe i konserwacyjne wentylacji z odzyskiem ciepła i rekuperacji.

Opracował
Antoni

adminlr