lipiec 25 2023 0Comment
Rekuperacja Warszawa Klimatyzacja

Klimatyzacja: wybór najlepszego klimatyzatora do naszego domu

Ten artykuł obejmuje wszystkie typy klimatyzatorów, o których musisz wiedzieć, aby dokonać właściwego wyboru dla swojego domu w celu chłodzenia lub dogrzewania! Zacznijmy od kilku statystyk i przejdźmy do zapoznania się z różnymi rodzajami klimatyzatorów, które są dostępne na rynku.

Stwierdzono, że klimatyzatory należą do najczęściej używanych urządzeń elektrycznych w domach na świecie zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych np. w Stanach Zjednoczonych prawie 75% domów ma zainstalowany klimatyzator tego czy innego typu. Na podstawie zebranych statystyk zużycie całkowitej energii elektrycznej przez klimatyzatory wynosi około 6%. Kiedy przeliczymy to wykorzystanie na wartości pieniężne, otrzymamy oszałamiającą kwotę kilkudziesięciu miliardów dolarów rocznie.

Klimatyzator jest integralną częścią większości domów i zajmuje znaczną część niezbędnego budżetu na sprzęt AGD. Dokonanie właściwego wyboru ma kluczowe znaczenie, ponieważ od niego bezpośrednio zależy chłodzenie, komfort i zużycie energii w Twoim domu. Istnieją różne rodzaje klimatyzatorów, z których każdy ma swoje zalety i wady.

Klimatyzator działa na podobnej zasadzie jak lodówka. Jego głównym zadaniem jest obniżanie temperatury – zabierać z pomieszczeń ciepłe powietrze i wdmuchiwać zimne.

ęłęóW zależności od rodzaju klimatyzator może chłodzić, ogrzewać, nawilżać, osuszać lub oczyszczać powietrze. W sprzedaży są klimatyzatory typu: split, multisplit oraz okienne i przenośne. Wszystkie nadają się zarówno do domów jednorodzinnych, jak i do mieszkań.

Przy doborze klimatyzatora kluczową rolę odgrywa wyznaczenie mocy urządzeń i  jest ona znacznie bardziej skomplikowana niż przy doborze urządzeń grzewczych. Na zapotrzebowanie mocy wpływa nie tylko izolacyjność ścian i akumulacja ciepła oraz rodzaj, wielkość i liczba okien, ale również usytuowanie budynku względem stron świata – nasłonecznienie lub zacienienie poszczególnych pomieszczeń.

Należy także pamiętać o cieple wytwarzanym przez mieszkańców, oświetlenie czy pracujące urządzenia domowe, na przykład telewizor, komputer, chłodziarkę czy kuchenkę. W uproszczeniu można przyjąć, że w pomieszczeniach mieszkalnych moc zainstalowanych urządzeń chłodniczych powinna wynosić 60-100 W/m kw. powierzchni.

Klimatyzatory skutecznie pracują przy temperaturze na zewnątrz od minus 10°C do plus 40 °C.

Na rynku dostępnych jest osiem głównych typów urządzeń klimatyzacyjnych. Każdy typ klimatyzatora jest przeznaczony do określonej przestrzeni i spełnia określony cel.

Popularne opcje klimatyzacji:

  1. Centralny klimatyzator
  2. Bezkanałowy mini-split
  3. Klimatyzator okienny
  4. Przenośny klimatyzator
  5. Klimatyzator montowany przy podłodze
  6. Inteligentny klimatyzator
  7. System klimatyzacji geotermalnej
  8. Klimatyzator hybrydowy/dwupaliwowy

Oto zestawienie 4 ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego rodzaju klimatyzacji dla swojego domu, opisane poniżej:

  1. Budżet
  2. Zużycie energii
  3. Wymagania przestrzenne i konserwacja
  4. Moc chłodzenia

 

1. Centralny klimatyzator

 

Jeśli masz duży dom i chcesz chłodzić wiele pomieszczeń jednocześnie, ten rodzaj klimatyzacji jest dla Ciebie najlepszy. Centralna jednostka klimatyzacyjna wykorzystuje system split, który reguluje przepływ powietrza przez kanały zainstalowane w Twoim domu. Jest również znany jako system klimatyzacji kanałowej.

System takiej klimatyzacji jest połączeniem dwóch głównych jednostek. Jednostka zewnętrzna zawiera skraplacz i sprężarkę. Podczas gdy jednostka wewnętrzna składa się z w parownika w formie skrzynki rozdzielaczowej z wentylatorami z której wyprowadzone są kanały z nawiewem chłodnego powietrza do wszystkich pomieszczeń objętych klimatyzacją. Jak każdy typowy klimatyzator, klimatyzacja centralna również wykorzystuje czynnik chłodniczy do usuwania ciepła z powietrza w pomieszczeniach. To ciepło jest wyciągane na zewnątrz, a chłodne powietrze jest wtłaczane przez kanały.

System kanałowy umożliwia utrzymanie jednakowej temperatury w całym domu. Urządzenie jest schowane w przestrzeni nad podwieszanym sufitem czy na strychu. Chłodne powietrze jest rozprowadzane kanałami zakończonymi „dyskretnymi” kratkami nawiewnymi (anemostatami) umieszczonymi w suficie, ścianach lub podłodze.

Takie rozwiązanie klimatyzacji centralnej doskonale się sprawdza również w połączeniu jej z systemem domowej wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (rekuperacji). Oba systemy działają na zasadzie rozprowadzenia kanałów powietrznych w budynku, więc łatwo jest te połączyć w jeden wspólny system. Dzięki takiemu połączeniu możemy jednym wspólnym kanałem nawiewnym dystrybuować świeże powietrze i odpowiednio schłodzone do wszystkich pomieszczeń.

Wykorzystując nowoczesną technologię sterowania urządzeniami, programowalne termostaty można łączyć centralną klimatyzację z centralami wentylacyjnymi i systemem ogrzewania w celu uzyskania inteligentnego domu.

Zalety centralnego systemu klimatyzacji:

  • Chłodzi jednocześnie wszystkie pomieszczenia podłączone do kanałów, tworząc w ten sposób chłodniejsze i regulowane środowisko w domu w minimalnym czasie.
  • Ponieważ chłodne powietrze krąży we wszystkich pomieszczeniach, wilgotność w domu jest zmniejszona, dzięki czemu ogólne środowisko jest bardziej komfortowe.
  • Doskonale sprawdza się w połączonych systemach wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń.

Wady centralnego systemu klimatyzacji:

  • Zużywa dużo energii, co skutkuje wyższymi rachunkami za energię.
  • Takie jednostki mogą stracić wydajność i skuteczność w przypadku wystąpienia problemu w kanałach.
  • Niektórzy uważają jednostkę zewnętrzną za nieatrakcyjną (dużą), ale zawsze można ją kreatywnie ukryć w otoczeniu domu czy to tworząc estetyczną zabudowę czy obsadzając roślinami.

2. Bezkanałowy mini-split

 

Jeśli chcesz uzyskać lepszą wydajność lub chcesz pozbyć się wielu kanałów, lub po prostu chcesz schłodzić tylko część domu np. tylko wybrane pomieszczenia jak salon, gabinet czy jedna sypialnia, wybór bezkanałowych klimatyzatorów typu mini-split jest doskonałym wyborem. Systemy bezkanałowej klimatyzacji typu split to doskonały wybór do nowoczesnych domów.

Taki typ klimatyzatora to połączenie jednostki zewnętrznej składającej się ze sprężarki i skraplacza, która jest dostarczana wraz z jedną lub kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Te jednostki wewnętrzne są montowane np. na ścianie i wyposażone w dmuchawy powietrza. Jednostki wewnętrzne i zewnętrzne są połączone rurkami, a czynnik chłodniczy krąży w nich w zależności od rodzaju użytkowania.

Ponieważ te jednostki wewnętrzne są małe i kompaktowe, w każdym pomieszczeniu zwykle instalowana jest jednostka, która może być używana do ogrzewania lub chłodzenia. Tego typu klimatyzatory są uważane za znacznie bardziej wydajne pod względem zużycia energii w porównaniu z niektórymi innymi dostępnymi opcjami, ale mogą być również ciężkie w kieszeni, jeśli planujesz zainstalować jeden w każdym pokoju, aby pokryć cały dom.

Klimatyzatory split są dostarczane z pilotem, ale w połączeniu z inteligentnymi kontrolerami poprzez aplikacje możesz nimi sterować za pomocą telefonu, z dowolnego miejsca!

Dużą zaletą multisplitów jest to, że tylko jeden agregat potrzebny jest do obsługi wielu parowników, co zmniejsza koszty zakupu klimatyzatora.

Klimatyzatory typu split i multisplit występują w kilku wersjach. Najbardziej popularna to wersja ścienna, ale również można zastosować wersje kasetonowe, sufitowe czy szafkowe.

Zalety mini-splitów bezkanałowych:

  • Można go łatwo zainstalować w dowolnym miejscu bez wielu kłopotów i przewodów.
  • Może sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna.

Wady bezkanałowych mini-splitów:

  • Pojedyncza bezkanałowa jednostka typu mini-split nie wystarczy do chłodzenia dużych domów.
  • Ponieważ jednostka wewnętrzna bezkanałowego mini-split jest montowana na ścianie czy suficie, będzie widoczna gołym okiem.

 

3. Klimatyzator okienny

 

Ponieważ klimatyzatory okienne są dostępne w różnych rozmiarach, będą odpowiednie, jeśli chcesz schłodzić pojedynczy pokój lub niewielką powierzchnię. Klimatyzator okienny to pojedyncza jednostka, w której wszystkie elementy są zamknięte w jednej obudowie. Klimatyzator wyrzuca ciepło ze swojej zewnętrznej strony i wdmuchuje chłodne powietrze do pomieszczenia po stronie wewnętrznej. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się go w oknie lub wykonując otwór w ścianie. Takie klimatyzatory mają wysuwany filtr, dzięki czemu można go regularnie czyścić w celu uzyskania pełnej wydajności klimatyzacji. Te klimatyzatory mają elementy sterujące na urządzeniu i mogą być również dostarczane z pilotem.

Mogą również pracować jako pompy ciepła wykorzystywane w chłodniejsze dni do ogrzewania pomieszczeń, a niekiedy mają dodatkowo zamontowane grzałki elektryczne zwiększające efektywność ogrzewania. Dość głośno pracują, dlatego nie powinno się ich montować np. w sypialni.
Klimatyzatory okienne od samego początku były uznawane za mistrzów chłodzenia mniejszych pomieszczeń czy małych domów jak rekreacyjne i uważane za najpopularniejszy rodzaj klimatyzatorów w pawilonach handlowych czy małych biurach.

Na dzień dzisiejszy prawie nie stosowane i rzadko wykorzystywane do klimatyzacji czy ogrzewania pomieszczeń. Swoja świetność przeżywały na przełomie lat 20 i 21 wieku.

Zalety klimatyzatorów okiennych:

  • Jednostki okienne są zazwyczaj tańsze i tańsze w eksploatacji
  • Prosty w instalacji
  • Łatwe w utrzymaniu
  • Nie zajmuj miejsca na podłodze

Wady okiennych klimatyzatorów:

  • Mogą być głośne podczas pracy i są widoczne z zewnątrz domu.
  • Zasłaniają widok z okna i muszą znajdować się w pobliżu odpowiedniego gniazdka elektrycznego.
  • Nie wszystkie okna obsługują klimatyzatory, niektóre klimatyzatory okienne nie nadają się do okien skrzydłowych lub o nieregularnych kształtach.

 

4. Przenośny klimatyzator

 

Klimatyzatory przenośne są podobne do klimatyzatorów okiennych. Są również umieszczone w jednej obudowie ze wszystkimi jego komponentami zamkniętymi w środku, ale różnica polega na tym, że jest to jednostka wolnostojąca i dlatego można ją przenosić z pokoju do pokoju. Wszystko, czego wymaga, to gniazdko elektryczne, aby je zasilić i dostęp do okna, przez które powietrze z urządzenia może być usuwane za pomocą elastycznego przewodu zakończonego lejkiem który wystawia się za uchylone okno, drzwi balkonowe lub wkłada w kanał wentylacyjny.

Możesz zdecydować się na przenośny klimatyzator, jeśli chcesz tymczasowo schłodzić pojedyncze pomieszczenie lub stanowisko pracy ustawiając go przy biurku lub wszędzie tam, gdzie instalacja okna lub klimatyzatora dzielonego jest niepraktyczna. Są to bardzo poręczne urządzenia, a mniejsze wersje nadają się nawet do łazienki. Przenośne klimatyzatory mogą być z pojedynczym wężem, który zasysa powietrze z pomieszczenia i wyrzuca je na zewnątrz lub z podwójnym wężem, który zasysa powietrze z zewnątrz za pomocą jednego węża, powietrze to chłodzi sprężarkę, a następnie jest odprowadzane na zewnątrz przez drugi wąż.

Ponieważ jednostka przenośna znajduje się w pomieszczeniu, jej wentylator parownika pracuje w sposób ciągły, aby odparować skroploną wilgoć zgromadzoną wewnątrz jednostki, którą okresowo trzeba wylewać.

Zalety przenośnych klimatyzatorów to:

  • Szybki i prosty w konfiguracji
  • Można je łatwo przenosić po całym domu
  • Nie wymagają żadnej stałej instalacji
  • Skuteczna opcja chłodzenia punktowego (stanowiskowego)
  • Łatwy do przechowywania, gdy nie jest potrzebny

Wady przenośnych klimatyzatorów to:

  • Takie jednostki są głośne podczas pracy
  • Problemem jest chłodzenie większych pomieszczeń

Jednostki przenośne, które są dostarczane z wężem, muszą być umieszczone w pobliżu okna, a przez uchylone okno, zmniejsza to efektywność chłodzenia.

 

5. Klimatyzator montowany przy podłodze

 

Klimatyzatory przy podłogowe zostały zaprojektowane z myślą o wygodzie, jeśli wolisz mini-split, ale brakuje Ci miejsca na jednostkę naścienną to jednostka wewnętrzna klimatyzatora montowana przy podłodze jest idealnym rozwiązaniem. Jednostka zewnętrzna może być zainstalowana bez większego przygotowania miejsca lub prawie jakichkolwiek przewodów. Taki układ jest również idealny do pomieszczeń o pochylonych ścianach, takich jak strychy lub budynki zbudowane z delikatnych materiałów, takich jak szkło.

Jednostkę wewnętrzną można zainstalować do 15 cm wyżej od podłogi, a przez mały otwór w ścianie podłączyć ją z jednostką zewnętrzną.

Niesamowitą zaletą umieszczenia tego klimatyzatora jest to, że pozwala bardzo łatwo sprawdzić filtry powietrza! Łatwy dostęp do filtrów powietrza sprawia, że ​​klimatyzatory podłogowe są idealne dla osób z problemami układu oddechowego lub osób, którym zależy na utrzymaniu jak najwyższej jakości powietrza w pomieszczeniach.

Systemy montowane przy podłodze chłodzą/ogrzewają pomieszczenie szybciej niż jakikolwiek inny system montażu, ponieważ wentylator nawiewa powietrze bezpośrednio na poziom użytkownika. Wręcz przeciwnie, jednostki montowane wysoko na ścianie często mają trudności z równomiernym i wydajnym chłodzeniem pomieszczenia. Jednostki podłogowe wymagają jednak wolnej przestrzeni wokół nich, aby mogły skutecznie funkcjonować i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Upewnij się, że urządzenie nie jest zasłonięte przez meble lub ściany.

Zalety klimatyzatorów montowanych przy podłodze:

  • Idealne dla osób starszych mieszkających w domu ze względu na dostępność
  • Może być łatwo zainstalowany
  • Doskonały wybór do trudnych i małych powierzchni, ponieważ nie zajmują dużo miejsca

Wady klimatyzatorów montowanych przy podłodze:

  • Przepływ powietrza może zostać zakłócony przez przeszkody w pomieszczeniu, np. meble
  • Nie nadaje się do dużych pomieszczeń ze względu na nierównomierny i punktowy rozkład przepływu powietrza

 

6. Inteligentny klimatyzator

 

Inteligentne klimatyzatory to rodzaj klimatyzatorów mini-split, multi-split, okiennych lub przenośnych, które obsługują IoT (Internet of Things). Takie urządzenia są wyposażone w czujniki i oprogramowanie w celu łączenia się i wymiany danych z innymi urządzeniami i systemami za pośrednictwem internetu. Te klimatyzatory są podłączone do Wi-Fi i wyposażone w natywną aplikację napisaną dla Androida lub iOSa zapewniającą globalną kontrolę za pośrednictwem np. smartfona.

W zależności od producenta klimatyzatory te posiadają liczne funkcjonalności. Niektóre z nich obejmują planowanie tygodniowe, geofencing dla określenia lokalizacji, tryb komfortowy, kontrolę zakresu temperatur i wiele innych funkcji. Wykorzystując je, można osiągnąć wysoki komfort w połączeniu z oszczędnością energii.

Na rynku dostępne są również inteligentne sterowniki, które zapewniają wszystkie funkcje inteligentnego klimatyzatora dla dowolnej konwencjonalnej jednostki. Działają jak programowalne termostaty i kosztują ułamek ceny w porównaniu z inteligentnymi klimatyzatorami.

Zalety inteligentnych klimatyzatorów:

  • Zapewniają komfort i wygodę dzięki licznym funkcjom
  • Pomagają oszczędzać energię

Wady inteligentnych klimatyzatorów:

  • Droższe niż zwykłe jednostki.
  • Do korzystania ze wszystkich funkcji niezbędna jest łączność Wi-Fi

 

7. System klimatyzacji geotermalnej

 

Ogrzewanie i chłodzenie geotermalne jest uważane za stosunkowo nową metodę, działa poprzez wykorzystanie właściwości izolacyjnych ziemi. Innymi słowy, energia geotermalna to jedyne odnawialne źródło energii, które nie pochodzi ze Słońca. Ponieważ temperatury poniżej ok. 150 cm gruntu pozostają stałe przez cały rok, niezależnie od pogody, technologia geotermalna wykorzystuje to do wydajniejszego ogrzewania i chłodzenia domu.

Energia geotermalna może być wykorzystywana w następujący sposób:

  • Systemy otwarte – instalacje oparte na studniach wodnych
  • Systemy zamknięte – poziome i pionowe gruntowe wymienniki ciepła

System otwarty i zamknięty, te systemy mają orurowanie, które składa się z pętli otwartej lub zamkniętej, która zapewnia obieg wody lub odpowiednich płynów jak roztwór glikolu między domem, pompą ciepła i gruntem gdzie ciepło może być przekazywane z tego źródła o temperaturze 10-12 st. C do systemu, który osiąga 50 st. C, a ten ostatni może służyć do ogrzewania domu. Ta sama pompa ciepła może również działać odwrotnie pobierając ciepło z otoczenia w temperaturze 30-40 st. C i dostarczać je do podłoża za pomocą tego samego systemu wydechowego. Dlatego system, który rozwiązuje problem ogrzewania domu, może również rozwiązać problem chłodzenia, to znaczy dom ma jedną instalację do zintegrowanej klimatyzacji.

System zamknięty

Zalety systemu geotermalnego AC:

  • Wysoce wydajny pod względem zużycia energii
  • Ma stosunkowo dłuższą żywotność niż inne rodzaje urządzeń grzewczych i chłodzących

Wady geotermalnego systemu AC:

  • Instalacja zależy od lokalizacji, ponieważ pętle są instalowane w ziemi
  • Koszt instalacji jest bardzo wysoki

 

8. Klimatyzator hybrydowy/dwupaliwowy

 

System hybrydowy to taki, który łączy piec gazowy z elektryczną powietrzną pompą ciepła w celu zapewnienia ekonomicznej i wydajnej wydajności w zakresie ogrzewania i chłodzenia. W zależności od temperatury na zewnątrz system automatycznie przełącza się między spalaniem paliw kopalnych a zużyciem energii elektrycznej. Programujesz temperaturę, przy której system przełącza się z pompy ciepła na piec lub możesz też dokonać ręcznego przełączenia.

W sezonie letnim pompa ciepła działa tak, jak powinna, pobierając gorące powietrze z wnętrza domu i wyrzucając je na zewnątrz. Zimą proces ten ulega odwróceniu i ciepło jest rozprowadzane po całym domu. Gdy temperatura jest zbyt niska, aby pompa ciepła działała wydajnie, włącza się piec.

Zalety klimatyzacji hybrydowej :

  • Zmaksymalizuj komfort w pomieszczeniach i zminimalizuj koszty rachunków za media
  • Obniż swój ślad węglowy

Wady klimatyzacji hybrydowej :

  • Wysoki koszt początkowej konfiguracji
  • Próg rentowności może wystąpić w dłuższej perspektywie

 

Ważne czynniki przy wyborze najlepszego typu klimatyzatora do domu?

Teraz, gdy znamy rodzaje klimatyzacji dostępne na rynku, nadszedł czas, aby podjąć decyzję o najlepiej dopasowanym systemie klimatyzacji do Twojego domu. Oto najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę:

Budżet jest głównym czynnikiem wpływającym na wybór domowego systemu klimatyzacji

Oto budżetowy ranking typów systemów klimatyzacji. Od najniższego do najwyższego:

  1. Najtańsze opcje to klimatyzatory okienne i przenośne klimatyzatory. Należy pamiętać, że tego typu klimatyzatory są w stanie schłodzić tylko jedno pomieszczenie na raz.
  2. Klimatyzator bezkanałowy mini-split lub multi-splt jest uważany za opłacalny, jeśli chłodzisz tylko pomieszczenie lub dwa. Jeśli zdecydujesz się na chłodzenie całego domu za pomocą jednego systemu bezkanałowego, będziesz musiał go cały czas włączać, zwiększając koszty energii przy niskiej wydajności.
  3. Inteligentne klimatyzatory, w zależności od typu (okienkowe, mini-split lub przenośne), są nieco droższe niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Jednak powodują one oszczędność energii, a tym samym nie są tak drogie w eksploatacji.
  4. Centrala klimatyzacyjna jest uważana za droższą w porównaniu do wszystkich wcześniej wymienionych typów, ale uważana jest również za bardziej wydajną. Co więcej, te klimatyzatory działają dłużej niż klimatyzatory przenośne i okienne. Koszty eksploatacji tych urządzeń są jednak znacznie wyższe.
  5. Ogrzewanie i chłodzenie geotermalne jest uważane za najdroższą opcję, jednak zwykle zwraca się z czasem dzięki oszczędności energii. Wydajność i skuteczność jednostek geotermalnych nie ma sobie równych w porównaniu z pozostałymi dostępnymi rodzajami klimatyzatorów. Mówi się, że jeśli wydasz duże pieniądze na taki system, raz zainstalowany może ci wystarczyć prawie na resztę życia.

Zużycie energii

Upewnij się, że kupiłeś energooszczędny system klimatyzacji, który pomoże obniżyć rachunki za media. Współczynnik efektywności energetycznej jest również znany jako ocena EER. Ważne jest, aby sprawdzić, aby można było wziąć pod uwagę najbardziej opłacalną opcję. Im wyższa ocena, tym wydajniejszy system.

Innym ściśle powiązanym parametrem jest współczynnik sezonowej efektywności energetycznej (SEER) . Wskaźnik SEER jednostki to moc chłodzenia podzielona przez całkowity pobór energii elektrycznej w tym samym okresie.

Chociaż ocena SEER może brzmieć podobnie do EER, różnica polega na tym, że SEER jest obliczany na podstawie całego wielomiesięcznego sezonu chłodniczego w różnych punktach temperaturowych, podczas gdy EER jest obliczany tylko w ustalonym punkcie temperaturowym. Ponownie, im wyższy wskaźnik SEER urządzenia, tym bardziej jest ono energooszczędne.

Jeśli chcesz obniżyć koszty klimatyzacji, zapoznaj się z super prostymi sposobami , które pomogą Ci obniżyć rachunki przy zachowaniu komfortu idealnej temperatury!

Wymagania przestrzenne i łatwość konserwacji

Łatwość konserwacji klimatyzatora jest najważniejsza, jeśli chcesz przedłużyć jego żywotność na lata. Podobnie, zawsze kupuj klimatyzator, który najlepiej pasuje do przestrzeni Twojego domu.

Na rynku dostępnych jest wiele typów i marek. Twoja decyzja o wyborze zależy od zapotrzebowania na miejsce, przydzielonego budżetu oraz łatwości użytkowania i konserwacji.

Moc chłodzenia

Ta specyfikacja dotyczy nie tylko inteligentnych klimatyzatorów, ale każdego rodzaju klimatyzatora, który zamierzasz kupić. Brytyjskie jednostki termiczne (BTU) to miara wydajności chłodzenia lub grzania klimatyzatora. Im wyższa wartość BTU, tym większa moc chłodzenia lub ogrzewania urządzenia.

Typowe pojemności BTU wahają się od 6 000 do 12 000, które są odpowiednie dla zwykłego salonu. Musisz szukać klimatyzacji odpowiedniej do wielkości pokoju . Pomoże to zużywać najmniejszą ilość energii, zapewniając jednocześnie najlepszą wydajność chłodzenia lub ogrzewania.

Życzę wspaniałego lata!

adminlr