listopad 16 2023 0Comment
Ile kosztuje Rekuperacja

Ile kosztuje rekuperacja?

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) i jej zaprojektowanie?

W tym artykule postaram się przedstawić pełny koszt montażu wysokowydajnego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z tzw. rekuperacją w nowo budowanym lub remontowanym domu na podstawie cen w 2023 roku.

Często jest mi zadawane pytanie „ile kosztuje wentylacja z rekuperacją do mojego domu i czy się opłaca?”. Odpowiedź bez poznania szczegółów nie jest taka prosta bo ostateczny koszt zakupu wentylacji do domu zależy od wielu czynników i dlatego jest trudny do oszacowania by odpowiedzieć w prosty sposób, ale postaram się bez głębszej analizy dotyczącej budynku odpowiedzieć krótko na to pytanie.

W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pomieszczeń w domu jednorodzinnym nowo budowanym można zastosować praktyczną zasadę do określenia jej kosztów jako „ 3% kosztów budowy ” . Średni koszt budowy domu w 2023 roku  za m²  stan deweloperski wahała się w przedziale od 3500 zł  do 5000 zł. Podane kwoty nie uwzględniają kosztu zakupu działki budowlanej, ceny przyłączenia mediów, czy wynajęcia kierownika budowy. Stan deweloperski oznacza, że trzeba będzie też taki dom wykończyć, co pociągnie za sobą kolejne wydatki.

Przykład: Koszt budowy domu wynoszący  800 000 zł (stan deweloperski) skutkuje kosztami wykonania wentylacji na poziomie +/- 24 000 zł (netto) co stanowi 3% (w zależności od marki, modelu rekuperatora i wyposażenia).

Z punktu widzenia inwestora wentylacja z rekuperacją przestrzeni mieszkalnej domu kosztuje około 4 do 7 metrów kwadratowych nowego budynku. Czy to się opłaca? Tu na to musimy sobie sami odpowiedzieć. Podobnie jak w przypadku centralnego ogrzewania, wentylacja pomieszczeń mieszkalnych jest kwestią zdrowia, zachowania wartości nieruchomości, jakości życia i komfortu, a zatem, ściśle rzecz biorąc, nie może być uważana za opłacalną ekonomicznie. Zdrowe, świeże powietrze powinno być zawsze zapewnione, podobnie jak prawo do domu, w którym zawsze jest komfortowo i ciepło. Bo czy ogrzewanie lub ciepły dom zwraca się w tradycyjnym tego słowa znaczeniu? W dłuższej perspektywie decydującym argumentem ekonomicznym jest zachowanie zdrowia, komfortu i wartości budynku.

Jeśli budujesz lub remontujesz zgodnie z normami energooszczędności, wysokiego komfortu i zdrowej jakości powietrza, a Ty i Twój wykonawca ciężko pracujecie, aby zapewnić jak największą szczelność konstrukcji budynku to do dostarczania świeżego powietrza potrzebna będzie wentylacja mechaniczna koniecznie z odzyskiem ciepła bo musisz dbać o zdrowe, czyste powietrze oraz usuwać CO2 i inne zanieczyszczenia ze swojego domu.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (system rekuperacji) to złoty standard w dostarczaniu powietrza do domu i odprowadzaniu zużytego, wilgotnego powietrza. Rekuperatory najwyższej jakości odzyskują około 93–96 procent ciepła, które już wygenerowałeś w domu, a zimą przekazują je do napływającego świeżego powietrza z zewnątrz, przez to są one również niezwykle ekonomiczne. Jednak z instalacją dobrej jakości systemu wentylacji z rekuperacją wiążą się koszty, którymi teraz się zajmę.

Poniżej znajdziesz szacunkowe wartości dla cen na rok 2023, ale jeśli wolisz darmową, dostosowaną do Twojego własnego projektu budowlanego wycenę  i specyfikację systemu wentylacji, wypełnij formularz na naszej stronie internetowej lub wyślij e-maila, a my wyślemy Ci propozycję ze wszystkimi szczegółami.

Należy pamiętać, że koszty które podam dotyczą niezwykle sprawnych i cichych systemów wentylacji z odzyskiem ciepła wykorzystujących wysokiej jakości rekuperatory i materiały – nigdy przewody PVC (jak kanalizacyjne rury) lub przewody elastyczne z folii, które mogą powodować problemy z jakością powietrza i akustyczne.

Poniższy przykład kosztów dotyczy domu o powierzchni 160 – 200 m2 z salonem, kuchnią, czterema sypialniami, dwiema łazienkami, dwoma garderobami i pomieszczeniami gospodarczymi został przygotowany przeze mnie pod kątem cen na rok 2023.

 

Ile kosztuje zaprojektowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Pierwszym krokiem będzie projekt układu kanałów wentylacyjnych w domu obejmujący wszystkie pomieszczenia które muszą być objęte systemem wentylacji z rekuperacją. Zaprojektowanie systemu wentylacji mechanicznej w domu o powierzchni 160 – 200 m2, z być może jedną łazienką lub dwiema łazienkami i trzema lub czterema sypialniami, dwoma garderobami, salonem, kuchnią i pomieszczeniami gospodarczymi (pralnia, spiżarnia) będzie kosztować około 1 200 – 1 500 zł  bez VAT za pełny szczegółowy opis i schemat wykonawczy układu kanałów wykonany przez uprawnionego projektanta. Uproszczony schemat (kreska) z doborem ilości powietrza i rekuperatora to koszt 500 – 600 zł netto.

Szczegółowy  z obliczeniami i opisem projekt  wentylacji mechanicznej  dla Twojego budynku to koszt 1 200  – 1 500 zł netto

Uproszczony schemat (kreska) z doborem ilości powietrza i rekuperatora to koszt 500 – 600 zł netto.

 

Uważaj na „darmowe” projekty systemu wentylacji dla Twojego domu – często są wykonywane w pośpiechu bez porozumienia z konstruktorem i powodują problemy z pracami na placu budowy w trakcie realizacji inwestycji , np. z powodu brakujących konfliktów konstrukcyjnych, takich jak wysokości warstw stropów czy żelbetowe belki (podciągi, wieńce, nadproża), pod którymi nie zawsze udaje się przejść instalacją. Konstruktor albo Kierownik budowy musi się później nad nimi „schylić” zwiększając koszty inwestycyjne albo koszty pracy by zachować integralność strukturalną. Płatny projektant spędzi czas na opracowywaniu sposobów poruszania się instalacją kanałową po elementach konstrukcyjnych bez ich naruszania wbijania i wiercenia, jeśli nie będzie to konieczne.

Dostawcy systemów wentylacji z rekuperacją oferujący „bezpłatne” projekty do samodzielnego montażu bez konsultacji z inwestorem co do jego uwag i oczekiwań, często ukrywają również rzeczywiste ilości materiałów, koszty dostaw, aby zwiększyć sprzedaż i zysk.

Naszemu zespołowi projektowemu zaprojektowanie od podstaw odpowiedniego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynku mieszkalnym zajmuje co najmniej od kilku do kilkunastu  dni, a nasz zespół projektowy zazwyczaj wymaga:

 • rysunków układu konstrukcyjnego i architektonicznego (w formacie pdf) – wystarczą nawet szkice papierowe;
 • wytyczne dotyczące wszelkich obniżonych sufitów, pionów lub pustych przestrzeni;
 • schematów układu elektrycznego, jeśli są dostępne (aby zawory pokojowe nie kolidowały z układami oświetlenia).

 

Kiedy powinienem zaprojektować swój system wentylacji z rekuperacją?

Projekt systemu wentylacji, a zwłaszcza rozprowadzenia kanałów należy wykonać na tyle wcześnie w programie etapów budowy, aby kanały można było zainstalować przed  pierwszą realizacją instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych w celu uniknięcia kolizji.

Dzieje się tak, ponieważ każde dodatkowe zagięcie lub zakręt w układzie kanałów wentylacyjnych zwiększa zakłócenia przepływu powietrza, co może prowadzić do głośniejszego działania systemu. Dlatego też przekierowanie przewodów centralnego ogrzewania czy wodno-kanalizacyjnych jest znacznie lepszym pomysłem niż przekierowanie kanałów wentylacyjnych. Dobrzy projektanci systemu wentylacji z rekuperacją, tacy jak w naszej firmie, zminimalizują liczbę zakrętów kanałów w instalacji, ale nie będzie to dobre, jeśli już wcześniej np. hydraulik zablokuje wszystkie możliwe przebiegi kanałów wentylacyjnych. Dużo łatwiej jest ominąć, ze względu na przekroje instalacji, przewodami elektrycznymi kanały wentylacyjne niż odwrotnie.

Na szczęście systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła tzw. rekuperacją potrafimy zaprojektować bardzo szybko, więc nie musisz się martwić, jeśli obawiasz się, że zostawiłeś to i jest za późno. Nasz zespół projektowy może wykonać szczegółowy projekt kanałów wentylacji w ciągu tygodnia i w krótkim czasie przygotować wszystkie materiały w celu realizacji inwestycji.

Przykład prostego projektu 3D wentylacji z rekuperacją.

 

Ile kosztują dobre rekuperatory systemu wentylacji z odzyskiem ciepła?

Najwyższej jakości rekuperator firmy THESSLA GREEN lub KOMFOVENT (modele certyfikowane przez Instytut Passive House, charakteryzujące się wysoką sprawnością, najłatwiejszą konserwacją, zdalnym wsparciem serwisowym, najlepszym sterowaniem i najcichszymi silnikami wentylatorów) będzie kosztować od 11 000 zł bez VAT do 17 000 zł bez VAT, w zależności od tego, czy potrzebujesz urządzenia o wydajności 300 m3/h czy 600 m3/h lub większej. Czy oprócz odzysku ciepła interesuje Ciebie również odzysk wilgoci, czy ma być automatyczna kontrola przepływów powietrza, czy nie itd.

Rekuperator Warszawa

Rekuperator Firmy THESSLA GREEN model AirPack4 300v Energy+ to koszt: 11 200,00 zł netto + Vat

 

Rekuperator Warszawa

Rekuperator Firmy Komfovent model Domekt R 400 V to koszt: 12 500,00 zł netto + Vat

 

Chociaż inflacja spowodowała powszechny wzrost cen urządzeń i materiałów systemu wentylacji z rekuperacją w latach 2020, 2021 i dalszy w 2023, nasze ceny są nadal wielokrotnie znacznie lepsze niż w przypadku innych internetowych sprzedawców wentylacji. Oczywiście nie chcemy być najtańsi na rynku bo byłoby to przy zachowaniu wysokiej jakości materiałów i standardu wykonania niemożliwe i nieuczciwe wobec naszych klientów.

Rekuperator systemu wentylacji powinien zawierać w standardzie:

 • panel dotykowy (wbudowany lub jako osobne sterowanie), dzięki któremu można programować i uruchamiać urządzenie;
 • ochronę przed zamarzaniem, dzięki czemu zimne zimowe powietrze nie uszkodzi urządzenia;
 • możliwość automatycznego obejścia w okresie letnim(by-pass), dzięki czemu gdy na zewnątrz jest gorąco, wymiennik odzysku ciepła wyłącza się, aby pomóc w schłodzeniu powietrza
 • silniki odśrodkowe, elektronicznie komutowane EC, sterowane prądem stałym, najcichsze i najbardziej wydajne na rynku
 • filtry G4 i/lub F7

Jeśli chcesz więcej od swojego systemu wentylacji z rekuperacją, dostępnych jest wiele dodatkowych rozwiązań współpracujących z nim:

 • komfortowe chłodzenie, niewielki dodatek do centrali wentylacyjnej (chłodnica freonowa z agregatem zewnętrznym) z funkcją chłodzenia lub grzania na kanale powietrza nawiewanego. Dodanie takiego chłodzenia do rekuperatora i systemu wentylacji kosztuje 13 000 zł bez VAT w 2023 r. Należy również wziąć pod uwagę robociznę i materiały potrzebne do owinięcia kanałów zasilających dodatkowa izolacją.
 • wymiennik entalpiczny, który pomaga utrzymać poziom wilgoci w domu zimą, gdy powietrze jest suche, będzie kosztować dodatkowe 3 000 zł plus VAT w przypadku standardowego urządzenia Thessla Green.
 • wymiennik ciepła powietrze woda (glikol), który łączy bez użycia agregatu chłodniczego system wentylacji z rewersyjną powietrzną lub gruntową pompą ciepła, kosztuje około 6 000 zł  bez VAT, ale może zapewnić znaczną ilość chłodu wprowadzanego z powietrzem wentylacyjnym do budynku.

Plus wiele, wiele więcej – w razie pytań proszę o kontakt.

O systemach współpracujących z systemem wentylacji z rekuperacją dowiesz się również wiele z mojego BLOGA na tej stronie np.

 

Ile kosztuje instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wraz z montażem?

W 2023 roku przewody i wszystkie materiały do ​​całego systemu wentylacji z rekuperacją wraz z montażem w naszej firmie dla domu o powierzchni 120 – 150 m2 to koszt ok. 8 000 – 9 500 zł bez VAT. Najczęściej budynki o takiej powierzchni to domy parterowe co przy prawdopodobnie  istniejącym w budynku strychu nieużytkowym znacząco ułatwia rozprowadzenie i montaż systemu kanałów wentylacyjnych. W przypadku mniejszych domów instalacja wentylacji jest bardziej ekonomiczna.

 • dom o powierzchni 120 – 150 m2 to koszt instalacji kanałowej ok. 8 000 – 9 500 zł bez Vat,
 • domu o powierzchni 160 – 200 m2 przewody i wszystkie materiały oraz montaż systemu wentylacji z odzyskiem ciepła kosztuje ok. 10 000 – 12 000 zł plus VAT,
 • dom większych niż 200 m2 do 300 m2 przewody i wszystkie materiały wraz z montażem będą kosztować już ok. 12 000 – 14 000 zł bez VAT,
 • domy powyżej 300 m2 to już koszty często zaczynające się od 15 000 zł netto i więcej.

Chociaż w ostatnich latach ceny były dyskontowane, zaobserwowałem ogólną tendencję inflacyjną wśród cen rekuperatorów czy materiałów instalacyjnych od dostawców, więc im wcześniej będziesz mógł zaopatrzyć się w rekuperator i system kanałów wentylacji mechanicznej, tym lepiej.

Podane powyżej ceny kompletnej instalacji kanałowej na potrzeby systemu wentylacji z odzyskiem ciepła wraz z montażem (bez kosztów samego rekuperatora) to wartości bardzo szacunkowe i by można było je określić dokładnie należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, które mogą wpływać na cenę: Zależy to często od:

 • układu domu – czy dom parterowy czy piętrowy,
 • czy dom nowo budowany czy już wykończony, a nawet zamieszkały. W domu wykończonym często okazuje się wykonanie instalacji bardziej skomplikowane. Konieczne może być umieszczenie rur w suficie podwieszanym lub alternatywnie można zastosować zdecentralizowany system wentylacji,
 • jaka jest ilość pomieszczeń w budynku i ich funkcja. Rozmiar i zakres wentylacji przestrzeni mieszkalnej (ile pokoi, pięter, metrów sześciennych),
 • Ile osób mieszka lub będzie mieszkać w Twoim domu,
 • jak trudne jest poprowadzenie kanałów – podwieszane, prowadzone w bruzdach czy rozłożone po podłodze.
 • czy przewody prowadzone będą w ciasnych pustych przestrzeniach w suficie gdzie wymagane jest zastosowanie przewodów owalnych lub płaskich stalowych,
 • czy w Twoim domu została przed rozpoczęciem budowy zaprojektowana instalacja wentylacji mechanicznej i zgodnie z jej wytycznymi zostały przygotowane przepusty, szachty czy wnęki przewidziane na prowadzenie kanałów,
 • w jakiej technologii będzie instalacja kanałowa. Czy Twój system wentylacji został zaprojektowany lub przewidziany jako system rozdzielaczowy gdzie przewody półsztywne PEHD rozprowadzone są promieniowo do pomieszczeń, czy system będzie z kanałów stalowych odgałęziony. To znaczy, czy do każdego punktu nawiewnego czy wyciągowego z rekuperatora poprzez kolektor rozdzielaczowy będzie wychodził oddzielny przewód, czy też na każdą długość nawiewu lub wyciągu będzie przebiegał pojedynczy główny kanał stalowy izolowany, z odejściami od niego w każdym pomieszczeniu.

Uważaj na dostawców i instalatorów systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, którzy oferują niską cenę za materiały, którzy stosują w swoich systemach elastyczne przewody i elastyczne tłumiki – to nie to samo, co tłumiki ze stalowymi bębnami. Wyprodukowanie elastycznych przewodów lub tłumików kosztuje grosze, ale nie zapewnia takiego samego tłumienia akustycznego, a ponadto kanały elastyczne można łatwo zmiażdżyć i rozerwać, zmniejszając wydajność. Instalacja z przewodów elastycznych jest dużo łatwiejsza do wykonania, nie wymaga stosowania kształtek jak kolanka i oczywiście skraca czas pracy – montażu. Instalacja taka jest jednak mniej trwała i może łatwo ulec uszkodzeniu, rozszczelnianiu co będzie skutkowało niepoprawnym działaniem systemu wentylacji.

Przewody certyfikowane od uznanych dostawców oraz kanały i kształtki stalowe ocynkowane izolowane odpowiednimi grubościami izolacji, tłumiki stalowe bębnowe które radzą sobie z hałasem będą droższe, więc upewniaj się czy ich zastosowanie zostało uwzględnione w wycenie i później użyte w instalacji by instalator nie „zapomniał” ich zastosować.

Należy również wziąć pod uwagę izolację kanałów (czy kanały są odpowiednio zaizolowane, czy nie), zawory, anemostaty pokojowe (plastikowe, czy lakierowane stalowe, fantazyjne czy zwykłe), puszki rozdzielaczowe i rozprężne zapewniające wysoką szczelność (pierścienie i taśmy uszczelniające), syfony kondensatu, spiralne przewody stalowe, certyfikowane przewody antybakteryjne (czy posiadają atest i potwierdzenie antybakteryjności), zewnętrzne kratki lub osłony czerpni i wyrzutni (czy są odporne na korozję ), automatyka ( czy uwzględniono wszelkie koszty okablowania i jest dostępna wersja Wi-Fi), opaski taśmowe, obejmy kanałów, śruby.

Uważaj także na dostawców jeśli oferują Ci również tańsze urządzenia– rekuperatory i ich „bezpłatny” montaż, oznacza to, ryzyko że zostaną użyte najtańsze materiały jak również kwestie akustyczne mogą być poważnie podwyższone. Obyśmy później nie musieli wzywać fachowca który nam to poprawi by system wentylacji spełniał nasze oczekiwania. Sam z naszą ekipą jeżdżę często na takie serwisy.

 

Ile kosztuje bieżący serwis rekuperatora i systemu wentylacji?

Roczna wymiana filtra w rekuperatorze to wartość od 300  do 500 zł  netto. Wymagany czas potrzebny do wymiany: 2 minuty

Kompletne czyszczenie tylko w razie potrzeby: rury powietrza wywiewanego co 10 lat, rury powietrza nawiewanego co 20 lat

Koszty zależą od wielkości domu i liczby pięter.

Przykład –  częściowe czyszczenie rur, przewodów wentylacyjnych w domu parterowym – 1 000 zł

Przykład – całkowite sprzątanie przewodów wentylacyjnych w domu 1-piętrowym – 2 500 zł

W przeciwieństwie do ogrzewania, bieżące koszty eksploatacji systemu wentylacji bytowej są znikome. Ponieważ koszty zużycia energii elektrycznej przez system wentylacji i wymiany filtrów to  mniej niż oszczędności energii które ten system nam daje.

Więcej na temat kosztów znajdziesz na moim BLOGU – „REKUPERACJA – Koszty i oszczędności”.

Nasz zespół doświadczonych instalatorów (z ponad 15 letnim stażem) pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, wykonując całą inwestycje związaną z montażem rekuperatora i systemu kanałów wentylacji mechanicznej, kierując samodzielnie pracami przy użyciu niezbędnych narzędzi w bardzo krótkim terminie dostosowując się do Twojego harmonogramu postępu prac budowlanych.

Naszym profesjonalnym instalatorom systemu wentylacji z rekuperacją zwykle wykonanie instalacji systemu zajmuje około dwóch do czterech dni. Montaż rekuperatora to kolejny jeden dzień. Całą inwestycję wykonuje się etapowo. Pierwszy etap prac wykonywany jest w stanie surowym budynku przed rozpoczęciem prac przez hydraulika i elektryka i polega na ułożeniu całej instalacji, aż do zaworów – anemostatów. Drugi etap związany z montażem samego rekuperatora do wcześniej przygotowanej  instalacji można wykonać po etapie wykończenia budynku w momencie gdy jest on gotowy do zamieszkania.

Każdy zrealizowany przez nas projekt wentylacji mechanicznej z rekuperacją na samym końcu jest również uruchamiany, wyważany i skalowany, a także przeprowadzamy przez naszego technika kontrolę jakości po instalacji, aby upewnić się, że został on poprawnie zainstalowany.

 

Ile kosztuje skalowanie, zbilansowanie i uruchomienie systemu wentylacji z rekuperacją?

Uruchomienie i skalowanie jest kluczowym aspektem instalacji systemu wentylacji z rekuperacją. Wydałeś duże pieniądze na jego instalację, a teraz musisz upewnić się, że przepływ powietrza jest zrównoważony w każdym pomieszczeniu i aby system działał cicho i wydajnie. Twój inspektor nadzoru budowlanego będzie również chciał zobaczyć świadectwo wykonania praktycznego zakończenia prac budowlanych i wyniki pomiarów wydajności.

Uważaj na internetowych dostawców rekuperatorów i systemu wentylacji, którzy albo nie oferują uruchomienia, albo nie podkreślają jego znaczenia – skalowanie na etapie uruchomienia jest niezbędne, aby zapewnić prawidłowe działanie całego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła – a nie jest łatwo obejść się bez skalibrowanego sprzętu do pomiaru przepływu powietrza. Zamówienie firmy do pomiarów i skalowania instalacji to wydatek kilkuset złotych co może spowodować, że kupienie taniej rekuperatora w serwisie internetowym weźmie „w łeb” jeśli doliczyć usługę skalowania i uruchomienia.

Nasz technik podczas skalowania instalacji wentylacyjnej przydzieli natężenie przepływu powietrza do każdego pomieszczenia w Twoim domu według ustalonego współczynnika w oparciu o szereg czynników, z których najważniejszym będzie zapewnienie, że budynek spełnia wymogi przepisów budowlanych oraz standardy domów energooszczędnych w zakresie zdrowego przepływu powietrza. Na przykład kuchnie muszą pobierać co najmniej 70 metrów sześciennych powietrza na godzinę w przypadku kuchenki gazowej lub 50 metrów sześciennych na godzin ę w przypadku kuchenki elektrycznej, aby poradzić sobie z zapachami, ciepłem i wilgocią powstającą podczas gotowania i przebywania w towarzystwie.

Uruchomienie i skalowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zajmie kompetentnemu technikowi kilka godzin korzystający ze skalibrowanego anemometru skrzydełkowego.

Uruchomienie z wykonanym skalowaniem skutkuje również wydaniem Protokołu wydajności wentylacji potwierdzającego zgodność z  polskimi normami. Dokument taki również potrzebujemy dołączyć do dokumentów składanych  w Państwowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w celu odbioru budynku.

 

Ile łącznie kosztuje system wentylacji mechanicznej z rekuperacją?

Dom o powierzchni 160 – 200 m2, wyposażony w najwyższej klasy rekuperator i kanały, prawidłowo zaprojektowany system wentylacji, dostarczony i oddany do użytku, będzie kosztować :

 • 1 300,00 zł + Vat za szczegółową usługę zaprojektowania systemu wentylacji,
 • 12 600,00 zł + Vat za wysoko wydajny rekuperator (np. AirPack4 500h Energy+),
 • 1 100,00 zł + Vat za panel sterowania rekuperatorem (np. panel Air ++),
 • 1 700,00 zł +Vat za dostawę i montaż rekuperatora,
 • 10 000,00 zł + Vat za kanały i wszystkie materiały (rury, kształtki, kratki, anemostaty itd.),
 • 0,00 zł + Vat za uruchomienie i skalowanie ( w firmie obcej to wydatek ok. 500 zł),

Co stanowi całkowitą kwotę  26 700,00 zł netto + VAT za pełną usługę projektowania, dostawy, montażu i uruchomienia systemu wentylacji z rekuperacją pod klucz (wg. cen w listopadzie 2023 r.)

Oczywiście możemy finalnie obniżyć te koszty jeśli uwzględnimy że budując system wentylacji mechanicznej nie musimy budować kominów wentylacji grawitacyjnej, możemy zamontować w niektórych pomieszczeniach tańsze nieotwieralne okna. System centralnego ogrzewania będzie wymagał zastosowania urządzenia grzewczego o mniejszej mocy i tańszej instalacji. Warto również skorzystać z programów dofinansowania. Jednym z nich jest rządowy program „Czyste Powietrze” który przewidziany jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie dotyczy wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe (przede wszystkim tzw. kopciuchów) na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, a także przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Rządowy program dofinansowania „Czyste Powietrze”

Dotację można otrzymać na takie działania, jak:

 • docieplenie budynku (prace termomodernizacyjne),
 • wymiana starego kotła na nowoczesne źródła ciepła jak pompa ciepła,
 • montaż wentylacji z rekuperacją,
 • montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • wymiana stolarki okiennej.

Prawidłowo zaprojektowany i uruchomiony system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zagwarantuje zdrowe, świeże, przefiltrowane powietrze w całym domu , pracując cicho w tle, idealnie przez ponad 25 lat.

 

Ile kosztuje roczna eksploatacja systemu wentylacji z rekuperacją?

Jeśli masz bardzo szczelny dom powinieneś zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie dzięki systemowi wentylacji z rekuperacją, ponieważ odzyskuje on ciepło i wprowadza je z powrotem do nieruchomości. Roczne koszty zużycia energii przez rekuperator to koszt około 235 zł dla urządzenia firmy Thessla Green i około 120 zł dla firmy Komfovent (brak grzałki elektrycznej), ale można zaoszczędzić znacznie więcej  na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ system odzyskuje do 90 – 95 procent ciepła, które normalnie byłoby tracone w wyniku nieszczelności i przeciągów w konstrukcji budynku .

Dokładne przedstawienie kosztów i oszczędności jakie przynosi rekuperacja możesz przeczytać w moim wcześniejszym blogu „REKUPERACJA – Koszty i oszczędności”..

Stopa zwrotu inwestycji w system wentylacji z rekuperacją (poza wszystkimi komfortami i korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z posiadania świeżego, przefiltrowanego powietrza o jednakowej temperaturze przez cały rok) może wynieść 10 – 15 lat lub krócej  – to w rzeczywistości lepszy zwrot niż w przypadku paneli słonecznych, a jednocześnie zapewnia większy komfort i zdrowe powietrze w pomieszczeniach.

Chcę mieć pewność, że jak najwięcej domów skorzysta z wysokiej jakości systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacją, więc jeśli potrzebujesz pomocy, wskazówek lub wyceny swojego systemu wentylacji z rekuperacją, skontaktuj się ze mną za pośrednictwem strony Kontakt, wyślij e-mail na adres: biuro@linkrekuperacja.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie www.linkrekuperacja.pl.

Opracował Antoni

adminlr